Pokud chcete letos svou úrodu rajčat a paprik opravdu maximalizovat, vyzkoušejte jeden obyčejný kuchyňský odpad.
S příchodem léta se rostliny na záhonech stále důrazněji dožadují řádné výživy, která jim umožní rychle růst a maximálně plodit. Mezi nejoblíbenější plodiny patří papriky a rajčata, známé pro své zářivé barvy a lahodnou chuť. Chcete-li si zajistit bohatou úrodu těchto lahodných plodů, pak vsaďte na zálivku vyrobenou z cibulových slupek.
Proč právě slupky z cibule
Tento běžný kuchyňský odpad má, pokud jde o výživu rostlin, ještě skrytý potenciál. Obsahuje cenné živiny a minerály, které lze využít k podpoře zdraví a vitality celé zahrady. Jde například o stopové prvky, jako je například železo, měď, mangan a zinek. Využitím tohoto snadno dostupného zdroje nejen snížíte množství odpadu, ale také poskytnete svým rostlinám udržitelné a organické hnojivo, které podpoří jejich zdraví a růst. Co budete potřebovat:
- Hrst cibulových slupek
- 1 litr vody
Nasbírejte hrst slupek z cibule a ujistěte se, že jsou čisté a bez jakýchkoli chemikálií nebo kontaminantů. Je dobré používat cibuli bio nebo tu, pěstovanou bez použití pesticidů. Samozřejmě nesmí být ani nahnilé nebo jakkoliv jinak nemocné. Slupky vložte do nádoby a přidejte 1 litr vody. Směs nechte uležet a louhovat alespoň 24 hodin. Po uplynutí stanovené doby louhování tekutinu sceďte, abyste odstranili slupky, a použijte vše jako hnojivo. A jak s ním správně pohnojit rajčata a papriky?
Výživa rajčat a paprik na počátku léta
Nyní je čas dát paprikám a rajčatům červnový booster, který potřebují. Začněte tím, že rostliny před aplikací zálivky důkladně zalijete, aby byla půda dostatečně vlhká. To pomáhá zabránit tomu, aby kořeny absorbovaly příliš mnoho koncentrovaného roztoku najednou a poškodily se tak (což se bohužel může opravdu snadno stát).
Pomalu nalijte zálivku z cibulové slupky ke kořenům každé rostliny a dávejte pozor, abyste ji omylem nenalili na listy. Snažte se zalít každou sazenici opravdu vydatně. Tento proces opakujte každé dva týdny po celý červen. Toto pravidelné hnojení podpoří silný růst rajčat a paprik, posílí imunitní systém rostlin a jedním dechem rovněž podpoří vývoj plodů.
Co byste ještě měli vědět
Hnojivo z cibulových slupek také působí jako přírodní odpuzující prostředek proti škůdcům, a to díky svému silnému aroma. Zejména mšice a háďátka cibuli opravdu nenávidí a vašim záhonům se tak vyhnou. Proti mšicím je však ještě lepší naředit roztok v poměru 1:2 (vody bude více) a aplikovat ho jako postřik každých 5 až 6 dní.
Skvěle se hodí i různé rostliny, které mají podobný odpuzující účinek. Konkrétně k paprikám a rajčatům lze vysadit aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), který je známý také pod jmény afrikán a smraďoch. Ten v sobě totiž obsahuje látku zvanou pyrethrin, která má na hmyz přímo skvělé repelentní účinky. A pomoci může i obyčejný Aspirin.