Nedovolte, aby letos úrodu vašeho česneku cokoliv pokazilo. Místo toho sáhněte včas po tom správném hnojivu.
Dřevěný popel má na půdu alkalizující účinek, který může být prospěšný v kyselých půdách, ale také škodlivý, pokud není používán uvážlivě. Před jeho rozsáhlou aplikací je proto vždy nezbytné otestovat pH půdy. To ideální pro většinu zahradních rostlin (a tedy i pro česnek) je mezi 6,0 a 7,5; a právě dřevěný popel vám může pomoci tohoto rozmezí dosáhnout. Jako bonus však také česnek skvěle vyživuje, jak píše web AbecedaZahrady.
Druhy dřeva a kvalita popela
Myslete ovšem na to, že pH a obsah živin v dřevěném popelu se může výrazně lišit v závislosti na druhu spalovaného dřeva. Popel z tvrdého dřeva, jako je dub a buk, má vyšší pH a obsah minerálních látek než popel z toho měkkého. Tento rozdíl také ovlivňuje způsob a místo jeho použití na zahradě. Všeobecně lze říci, že pro česnek se lépe hodí popel z měkkého dřeva, jak informuje web iReceptář.
Obsah minerálních látek a jeho přínosy
Kromě vápníku obsahuje dřevěný popel i další důležité živiny, jako je hořčík, sodík a stopové množství železa a zinku, které jsou pro růst rostlin prospěšné. Tyto minerální látky pomáhají zpevňovat buněčné stěny rostlin, zlepšují zadržování vody v rostlinách a mohou také zvýšit produkci květů a plodů. U česneku pak konkrétně podporují vývoj jejich cibuli a samozřejmě také jejich žádoucí štiplavost.
Jak hnojit česnek popelem
Příprava hnojiva je snadná. Stačí dva šálky popela nasypat do 10 litrového kbelík s vodou a nechat přes noc vylouhovat (množství přizpůsobte velikosti svého záhonu). Ráno stačí česnek jen zalít. Pokud celou proceduru zopakujete každé dva týdny, bude vaše úroda opravdu obří. A během června se vyplatí přidat i hnojivo s obsahem draslíku, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.
Pomůže i hnojivo z citronu
K přípravě této výživné směsi budete potřebovat jednu polévkovou lžíci síranu železnatého a jednu čajovou lžičku citronové šťávy. Obě směsi přidejte do kyblíku a zalejte deseti litry vody. Roztok důkladně promíchejte, aby se všechny složky pořádně spojily. Jakmile máte hotovo, můžete jej ihned použít. Pomocí rozprašovače jej pak naneste na listy česneku nebo jej nalijte přímo ke kořenům. Obojí funguje přímo skvěle a tuto výživu stačí podle mých zkušeností opakovat jen jednou do měsíce.