Hnojení česneku v červnu: Chce to hnojivo s velkým obsahem draslíku

Aby vám letos česnek vyrostl opravdu velký a zdravý, musíte ho dobře vyživit. Není na tom nic složitého a zvládne to každý.

pěstování česneku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování česneku nemusí být tak složité, jak se zdá. Důležité je dodržet některé klíčové zásady – jednou z nich je podle webu iReceptář správné hnojení. Na to nelze zapomínat zejména v kritických fázích růstu, které jsou tím hlavním klíčem ke sklizni velkých, zdravých stroužků, které se dobře skladují.

Jak správně hnojit česnek

S příchodem června se podle webu Česnek přesouvání pozornost v oblasti hnojení z dusíku na draslík – klíčový prvek, který podporuje vývoj a dlouhou životnost zralé zeleniny. Funkcí, které tato živina v česneku zastává, je hned několik.

  • Regulace vody: Draslík pomáhá při osmoregulaci, tedy udržování rovnováhy vody v rostlinných buňkách.
  • Tvorba škrobu: Draslík je nezbytný pro syntézu škrobu a ovlivňuje velikost a kvalitu cibulí.
  • Odolnost vůči chorobám: Dostatečná hladina draslíku může zvýšit odolnost rostliny vůči chorobám.
Dusík, fosfor, draslík – tyto živiny jsou pro velkou úrodu paprik důležité

Dusík, fosfor, draslík: Kdo chce velkou úrodu paprik, měl by jim dopřát zmíněné živiny

Hnojiva s vysokým obsahem draslíku

V červnu je perfektní například síran draselný, který dodává draslík bez přidání chlóru, který může být pro česnek škodlivý. Toto hnojivo navíc obsahuje síru, která mu poskytuje dodatečnou ochranu i proti houbovým chorobám, které ho v pozdějších fázích růstu často ohrožují.  Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují obohacení substrátu v záhonech popelem, který česnek rovněž miluje. Ten můžete rozsypat přímo na půdu kolem česneku nebo ho namočit do vody a připravit si tak tekuté hnojivo bohaté právě na draslík.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) má pověst poměrně nenáročné plodiny, které se bude dařit absolutně kdekoli a za všech okolností iZdroj fotografie: Pixabay
Česnek kuchyňský (Allium sativum) má pověst poměrně nenáročné plodiny, které se bude dařit absolutně kdekoli a za všech okolností

Smíchejte dřevěný popel s vodou a nechte jej několik dní louhovat. Pak už jen zalévejte,“ radí naše čtenářka Lenka K. z Hronova, která nám dobré tipy pro pěstování česneku poslala již dříve. A kdy toto hnojivo použít? Sledujte, zda vaše zelenina nejeví příznaky nedostatku draslíku – a pokud ano, okamžitě zasáhněte. Dívat byste se měli po těchto charakteristických znacích.

  • Žloutnutí listů: Starší listy mohou na okrajích žloutnout a předčasně odumírat.
  • Špatný vývoj cibulí: Nedostatek draslíku může vést k menším a méně robustním cibulím.
Jak poznáte, že přišel čas sklidit česnek

Čím během června přihnojujete česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články