Dusík, fosfor, draslík: Kdo chce velkou úrodu paprik, měl by jim dopřát zmíněné živiny

Pokud si chcete pojistit velkou úrodu sladkých paprik, pak jim dopřejte tři základní složky, které ke svému růstu opravdu potřebují.

Dusík, fosfor, draslík – tyto živiny jsou pro velkou úrodu paprik důležité i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Pro dosažení velké úrody sladkých a velkých paprik je důležité zvolit správný přístup jejich hnojení. Živiny, které by měly po celé léto dostávat, musí být vyvážené a rychle využitelné. Kromě toho by se však nemělo zapomínat ani na dostatečné zalévání, pletí a kultivaci půdy.

Dusík a jak je to s ním

Během vegetační fáze dusík napomáhá rozvoji bujného olistění. Bez dostatečného přísunu dusíku mohou listy blednout nebo žloutnout. Tento nedostatek lze řešit dusičnanem amonným nebo močovinou. Rozpusťte 15 g hnojiva v 10 litrech vody a aplikujte 0,5 litru roztoku na každou rostlinu.

Fosfor pro papriky

Hnojení paprik superfosfáty nebo fosforečnou moučkou zajišťuje normální růst a správně probíhající metabolické procesy.

Draslík a jeho úloha u paprik

Tato živina přispívá k tvorbě velkých plodů a zlepšuje jejich vzhled, chuť a kvalitu. Hnojiva na bázi draslíku také zvyšují obsah cukru a vylepšují sladkost a šťavnatost paprik. Do zahradní kultury lze bez potíží použít snadno dostupný chlorid draselný nebo síran draselný. Pamatujte si, že vícesložková hnojiva poskytují rostlinám všechny potřebné prvky, a proto jsou pro vaši úrodu vhodnější.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/kamarad-okurek-mleko/ iZdroj fotografie: Freepik

Hnojení během kvetení

V této kritické fázi paprikám prospívají minerální hnojiva, která by měla být aplikována ihned po objevení prvních květů. Nejlepší je používat hnojiva na bázi draslíku a fosforu, ať už jednosložková, nebo komplexní.

Hnojení v průběhu vývoje plodů

Před dalším hnojením je důležité posoudit, jak probíhá proces dozrávání. Pokud sklizeň probíhá rychle a rostliny jsou vitální, nemusí být další hnojení nutné. Jestliže však chcete dozrávání urychlit, můžete použít roztok superfosfátu a draselné soli. Rozpusťte 2 čajové lžičky každého hnojiva v 10 litrech vody a roztok aplikujte po dozrání plodů.

Úroda žlutých paprik iZdroj fotografie: Pexels

Hnojení paprik ve skleníku

Papriky pěstované ve skleníku lze hnojit po první sklizni (obvykle se bez této péče neobejdou). K tomuto účelu lze použít hnůj nebo drůbeží trus zředěný ve studené vodě. Případně k nim můžete aplikovat komplexní fosforodraselná hnojiva v dávce 1 polévková lžíce na 10 litrů vody. A vsadit můžete i na močovinu, stačí rozpustit 25 gramů této látky v 10 litrech vody.

Nálev z kopřivy pro papriky

Ve fázi tvorby plodů vyžadují papriky další živiny, protože vynakládají značné množství energie na tvorbu plodů. K oživení rostlin a zvýšení jejich odolnosti vůči chorobám lze použít i nálev z kopřivy (vyhnete se tak aplikaci prostředků z obchodů). Vezměte 100 g sušených listů kopřivy a namočte je do teplé vody. Nálev nechte několik dní kvasit. Poté nádobu zakryjte a nechte ji dalších 14 dní odstát (připraven k použití je ve chvíli, kdy se na hladině přestane tvořit pěna). Nálev zřeďte vodou v poměru 1:2 a roztokem zalijte své rostliny dvakrát do měsíce.

Jaké jsou vaše triky pro maximální úrodu paprik?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články