Docela obyčejný doplněk stravy vám může skvěle pomoci se sklizní česneku. Stačí zajít do lékárny pro kyselinu jantarovou.
Česnek je všestranná a aromatická zelenina, která skvěle poslouží v kuchyni, ale zároveň se hodí i do domácí lékárničky či jako prostředek proti různým škůdcům. Pokud se však chcete těšit z velkých, silných a aromatických česnekových cibulí, které budete moci skladovat stejně dobře jako jejich jarní protějšky, které jsou už dávno ve spíži, vyzkoušejte aplikaci kyseliny jantarové. Jde o přírodní stimulátor, díky čemuž získáte přesně to, co chcete – obří česnek.
Jak na obří česnek
Prvním krokem k bohaté sklizni česneku je vydatná zálivka. Je však důležité vyhnout se zalévání česneku během posledních několika týdnů před sklizní, aby cibule nezměkly a nezvlhly. To má vliv nejen na chuť a strukturu česneku, ale také na jeho skladovací potenciál. Sušení česneku před uskladněním se totiž v případě, že česnek absorboval přebytečnou vodu, značně prodlužuje. Pro posílení růstu velkých a aromatických česnekových cibulí se doporučuje přidat do zálivky kyselinu jantarovou.
Ta působí jako přirozený stimulátor růstu a pomáhá česneku nabývat na velikosti. Na rozdíl od těžkých hnojiv, jejichž vstřebávání vyžaduje značný čas a energii, poskytuje kyselina jantarová výživu rostlinám prakticky ihned. Jen si pamatujte, že po každé vydatné zálivce je důležité pečlivě zkypřit půdu mezi řádky, aby se na záhonu nevytvořila zhutnělá krusta, která by mohla bránit přísunu kyslíku ke kořenům. Dalším skvělým hnojivem je pro česnek také granulovaný hnůj.
Česnek je potřeba svázat
Zkušení zahradníci také před sklizní doporučují u česneků paličáků svázání listů do uzlu. Tento úkon je třeba provést, jakmile se květy česneku začnou narovnávat. Svázáním listů do uzlu se urychlí jejich vysychání a vadnutí a živiny se přesměrují do cibulí. Tento krok také pomáhá urychlit tvorbu cibulí, což vede k větším a chutnějším hlavám česneku. Listy lze svázat do uzlu nebo je splétat dohromady.
Nebojte se manipulace se zeminou
Třetí postup, známý jako „rozkládání“ česneku, se doporučuje, pokud předpověď počasí nepředpovídá vydatné a pravidelné srážky. Rozložení spočívá v opatrném odkrytí česnekových cibulí, a to odstraněním zeminy kolem nich tak, aby horní třetina cibulí vyčnívala nad zem. Toto vystavení slunečnímu světlu podporuje rychlejší dozrávání, zesiluje slupku a napomáhá správnému sušení.
Odkryté cibule se také snáze kontrolují z hlediska zralosti a snižuje se riziko rozlomení hlaviček. Tento postup je však nutné provádět pouze v případě, že nejsou ve vaší oblasti hlášeny až do sklizně česneku silné deště. V opačném případě dojde k erozi zemních valů mezi řádky a česnek se opět zakryje. Kromě toho však může nahromadění vody v jamkách v blízkosti česnekových cibulí vést k jejich hnilobě a snížení trvanlivosti. Dodržováním těchto tří postupů můžete zvýšit kvalitu a výnos své sklizně. Rozhodně se tedy vyplatí je alespoň vyzkoušet.