Sbohem všem škůdcům: Slupky z česneku mají cenu zlata, hodí se i do kompostu

Slupky z česneku považuje většina lidí za odpad. Ty však najdou spoustu uplatnění v zahradě, kde poslouží jako hnojivo i repelent proti škůdcům.

i Zdroj fotografie: Judgefloror / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Většina kuchařů je po oloupání vyhazuje do koše s ostatním biologickým odpadem. To je velká škoda, neboť i česnekové slupky kromě samotného stroužku obsahují spoustu vitamínů a antioxidantů. V kuchyni už je sice nevyužijete, ale pro vaši zahradu jsou učiněným pokladem. Nejen, že obohatí kompost, ale využít je můžete i jako hnojivo nebo prostředek v boji s nejrůznějšími škůdci a plísněmi. Výroba takových česnekových preparátů není nijak složitá a ušetří vaši peněženku od výdajů za speciální prostředky.

Česnekové slupky zachrání růže i mrkev

Slupky od česneku ocení především milovníci růží. Ti totiž dobře vědí, jak jejich milované rostliny dokáží potrápit mšice. Jednoduchým a ekologickým řešením je česnek. Stačí kolem růží rozsypat nasbírané slupky. Ty díky svému aroma poslouží jako přírodní repelent. Stejně tak můžete česnekovými slupkami posypat uskladněnou mrkev nebo jiné plodiny. Prodloužíte tak jejich trvanlivost a ochráníte je před plesnivěním.

Vyrobte si postřik na ochranu rostlin

Česnekové slupky poslouží jako základní ingredience při výrobě přírodního postřiku. Česnek má totiž protiplísňové a antiparazitické vlastnosti a je škoda jich nevyužít. Výroba postřiku je jednoduchá: Půl hodiny vařte 100 g slupek v 1 litru vody. Poté nechte vychladnout, nálev sceďte a přelejte do lahve s rozprašovačem. Roztok aplikujte na listy a stonky rostlin. Výluh je účinný především jako prevence výskytu rzi, mšic a plísní, jako je monilióza nebo plíseň bramborová.

Mandelinka před česnekem uteče

Pěstitelé brambor vědí, jakým problémem dokáže být mandelinka bramborová nebo drátovec. Než se však uchýlíte k použití chemických pesticidů, vyzkoušejte proti škůdcům zakročit přírodně. Před sázením brambor přidejte do každého důlku hrst česnekových slupek. Snížíte tak riziko napadení plodin mandelinkou i drátovcem. Druhou možností je pěstovat česnek v blízkosti ohrožených plodin nebo přímo v prostorech mezi nimi. Česnekové aroma dokáže škůdce alespoň částečně odpudit.

Mandelinka bramborová na listu iZdroj fotografie: Freepik

Česnekové slupky do kompostu

Oloupané slupky můžete také jednoduše vyhodit na kompost, kde se časem samy rozloží. Mnohem více živin z nich ale vymáčknete, vytvoříte-li si z nich tekuté hnojivo. Nechte 100 g slupek louhovat ve vodě po dobu 24 hodin. Ideální vodou pro výrobu bude dešťovka, ale můžete použít i přefiltrovanou a odstátou vodu. Po uplynutí doby směs přeceďte. Výsledným hnojivem zalévejte rostliny každé dva týdny. Výluh je ochrání před škůdci a pozitivně ovlivní jejich růst a kondici.

Videopostup na výrobu domácího postřiku proti škůdcům z máty a česneku.

Jak využíváte v zahradě česnekové slupky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články