Cestu k velké úrodě švestek zkrátí dobré hnojivo, správnou volbou je slepičí trus

Aplikujte na švestku na jaře toto hnojivo a vychutnejte si v létě bohatou a chutnou úrodu. Obejdete se i bez speciálních postřiků plných nebezpečných chemikálií.

Prořezávání švestky na podzim: I pár střihů zajistí úrodu v příští sezóně i Zdroj fotografie: Nenad Markovič / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vhodnými hnojivy lze na jaře optimálně nastartovat růst a vývoj rostlin. Ne jinak tomu je i v případě ovocných keřů a stromů. Tímto hnojivem můžete podpořit produkci květů a plodů a výrazně zkrátit dobu jejich dozrávání. Aplikujte na přelomu dubna a května tuto směs a zvyšte budoucí úrodu těchto ovocných stromů, které budou navíc mnohem odolnější vůči nemocem i napadení škůdci.

Kdy je potřeba švestky hnojit

Ovocné stromy, stejně jako další rostliny, potřebují největší množství živin v období aktivního růstu. Na jaře se švestky (správně slivoně) probouzejí po dlouhém zimním období a začínají obrážet zelenými listy. Aby se všechny jejich části mohly správně vyvíjet, je potřeba dodat do půdy dostatečné množství potřebných živin. Mezi nejdůležitější složky patří především dusík. Ten je možné doplnit v podobě hnoje, vyzrálého kompostu nebo třeba slepičího trusu.

Potřebné živiny během kvetení

Pro tvorbu květů a plodů potřebují ovocné stromy zpravidla draslík, který přímo ovlivňuje množství a kvalitu ovoce. Abyste švestkám zajistili potřebné množství tohoto prvku, použijte ideálně jako zálivku vhodná minerální hnojiva se zvýšeným množstvím draslíku a fosforu. Dusík by měl být zastoupen jen v menší míře. Ve větším množství by spustil další rozvoj výhonků, listů a kořenů (a tyto procesy by ubíraly živiny a energii tvorbě květů).

hnojení švestek na jaře iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení na konci sezóny

Jakmile švestky dozrají a sklidíte poslední plody, je potřeba opět strom přihnojit. V tuto chvíli nastává proces vývoje silného kořenového systému a budoucích pupenů. Zároveň vhodnými hnojivy připravíte stromy na klidový režim, který je v zimě čeká, a zároveň zvýšíte jejich odolnost a imunitu, aby mohly snadněji přečkat nepříznivé zimní období.

Čím hnojit švestky na jaře

Na jaře jsou ideálními hnojivy koňský hnůj nebo vyzrálý kompost. Jednoduše vrstvu této směsi nasypte okolo stromu a nechte živiny postupně vstřebávat do půdy. Skvělým pomocníkem vám však bude také slepičí trus. Zálivku z něj si připravíte tím, že 1 kg trusu smícháte v kyblíku s 10 l vody a necháte 2 – 3 dny odstát na tmavém místě.

Následně směs nařeďte s vodou v poměru 1:4 a pusťte se do zalévání stromů. Využít můžete také močovinu. Na 10 l vody budete potřebovat přibližně 100 g močoviny. Další přírodní alternativou je dřevěný popel, který vám taktéž pomůže zajistit stromu dostatečné množství potřebných živin. Vyměňte chemická hnojiva za tyto ekologické směsi a dopřejte svým švestkám nadstandardní péči. Odměnou vám bude bohatá a sladká úroda.

Čím hnojit ovocné stromy v sadu

Čím hnojíte švestky na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články