Kýble plné švestek: Popel a močovina zařídí bohatou úrodu, teď je správný čas na jejich použití

Slivoně alias švestky potřebují na jaře opravdu velkou dávku živin. Pokud jim ji dodáte právě teď, potěší vás na podzim bohatou úrodou.

i Zdroj fotografie: Dulenac33 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte na svém pozemku zasazeny slivoně, měli byste vědět, jak se o ně správně starat. Jednou z důležitých úloh, kterou je potřeba vykonat právě teď, je hnojení stromů. Přísun živin je totiž velmi důležitý pro zajištění zdravého růstu a bohaté sklizně sladkých a šťavnatých plodů.

Jak hnojit slivoně dřevěným popelem

Jedním z nejoblíbenějších způsobů hnojení slivoní je použití dřevěného popela. Tento přírodní materiál obsahuje mnoho důležitých minerálů a prvků, které jsou pro růst a vývoj rostlin důležité. Pro přípravu infuze z popela budete potřebovat jednu sklenici dřevěného popela a 10 litrů vroucí vody. Popel se vsype do vroucí vody a nechá se odstát, dokud se nevychladne. Poté se směs nalije pod strom. Tento postup se doporučuje provádět koncem března a začátkem dubna.

Oblíbený dřevěný popel obsahuje několik důležitých minerálů a živin, které jsou důležité pro zdravý růst rostlin. Mezi tyto živiny patří:

  • Draslík: je důležitý pro správný růst a vývoj rostlin, podporuje tvorbu kořenů a zlepšuje odolnost rostlin proti chorobám a škůdcům.
  • Vápník: je nezbytný pro tvorbu buněčných stěn a zlepšuje stabilitu rostlin. Také pomáhá snižovat pH půdy a podporuje tvorbu kořenů.
  • Hořčík: je důležitý pro tvorbu chlorofylu, což je zelený pigment, který rostliny potřebují pro fotosyntézu.
  • Fosfor: rostliny ho potřebují tvorbu kořenů, květů a plodů. Také podporuje tvorbu a přenos energie.
  • Stopové prvky: dřevěný popel obsahuje také stopové prvky, jako je mangan, měď, zinek a železo, které jsou důležité pro růst a vývoj rostlin.

Jakou výživu ještě použít

Celkově vzato, dřevěný popel obsahuje širokou škálu důležitých minerálů a živin, které jsou pro rostliny nezbytné. Ovšem kromě něj můžete samozřejmě použít také komerční hnojiva, která obsahují živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, které jsou pro růst a vývoj stromů důležité. Pro zajištění maximálního výnosu je třeba používat hnojiva pravidelně, jednou měsíčně během celé vegetační sezóny. Skvělá je v tomto ohledu například močovina (na 10 litrů vody určené pro zálivku postačí cca 10 gramů).

Jak hnojit švestky iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor dejte i na zálivku

Kromě hnojení je důležité také stromy pravidelně zalévat, a to především během suchého období. Pokud se o své slivoně pravidelně staráte, můžete se těšit na zdravé a silné stromy a bohatou sklizeň sladkých a šťavnatých plodů. Kromě hnojení a zálivky je však také důležité všechny stromy pravidelně kontrolovat a odstraňovat z nich suché a poškozené větve. Tím se zlepší průchod vzduchu a slunce, což podpoří zdravý růst a vývoj stromu.

Co ještě vědět o hnojení švestek

Je důležité pamatovat na to, že při použití jakéhokoli hnojiva je nutné dodržovat správné množství a aplikovat ho v souladu s doporučeními. Přílišné množství hnojiva totiž může rostliny poškodit. Při výběru hnojiva také volte takové, které odpovídá pH půdy ve vaší oblasti. Pokud má půda příliš nízké pH, stromy budou mít problémy se vstřebáváním dusíku. Ovšem má-li půda naopak příliš vysoké pH, bude se jim špatně vstřebávat draslík a fosfor. Pokud si nejste jisti, jaké hnojivo použít nebo jak ho aplikovat, poraďte se s odborníkem.

Jak své slivoně hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články