Aby úroda hrachu nebyla nulová: Důležitý je dostatek světla a správná zálivka

Ne vždy je úroda hrachu na zahradě tak vydatná, jak byste čekali. Mnohdy však stojí za neúspěchem triviální chyby.

Nejčastější chyby při pěstovávání hrachu i Zdroj fotografie: Ruth and Dave / Creative Commons / CC BY-2.0
                   

Hrách je oblíbenou rostlinou mezi zahrádkáři, ale může být náročný na pěstování, zejména pokud se nevěnuje pozornost jeho specifickým potřebám. Pokud chcete mít úspěšnou sklizeň sladkého zeleného hrášku, musíte se vyhnout několika běžným chybám, které často vedou k malým a špatně vyvinutým luskům.

Kolik světla potřebuje hrách

První a nejčastější chybou je nedostatečné množství slunce. Hrách miluje světlo a potřebuje ho hodně, zejména během růstu a kvetení. Pokud ho pěstujete v polostínu, může se stát, že bude křehký a málo plodící. Proto ho vysévejte jen v dobře osvětlených oblastech. Pamatujte si také, že hrách preferuje chladnější počasí a není příliš tolerantní k vysokým teplotám. Pokud je vysazen v horkém prostředí, může to vést ke zpomalení jeho růstu a malému množství lusků. Proto se doporučuje ho vysévat v dubnu až květnu, aby měl dostatek času k růstu ještě před nástupem letních veder.

Pozor na správnou zálivku

Druhou chybou, které se zahrádkáři často dopouští, je nedostatek vody. Hrách miluje vlhkou půdu a potřebuje pravidelnou zálivku, a to zejména během růstu a kvetení. Pokud se půda vysuší, může to vést k malému množství lusků a suchému, nesladkému hrášku. Zároveň však může hrách také trpět přemírou zálivky, zejména pokud se jako mulč při pěstování používá organická hmota. Proto je důležité udržovat stále mírnou vlhkost půdy, ale nikdy ho nepřemokřovat.

Jak na vhodné a nevhodné sousedy

Hrách neroste dobře vedle cibule a česneku, které brzdí jeho růst a vývoj. Skvěle se mu daří naopak vedle okurek, mrkve, zelí, cukety nebo jahod. Stejně tak může být ovlivněn i přemnožením plevelů. Proto je důležité vysévat ho vždy na volném prostranství a využívat předem připravené záhony. Na špatně zrytém úhoru bez pohnojení vám zkrátka a dobře neporoste i kdybyste jinak vše potřebné pečlivě dodrželi.

Nejčastější chyby při pěstovávání hrachu iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní hnojiva pro hrách

Hrách miluje především dobře vyzrálý domácí kompost. Jde totiž o vynikající přírodní hnojivo, které obsahuje mnoho živin, které potřebuje pro svůj růst a vývoj. Zvířecí trus je také skvělým přírodním hnojivem pro hrách. Obsahuje totiž velké množství dusíku, fosforu a draslíku, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin.

A prospívá mu i káva. Ta je totiž bohatá na dusík, což je živina, kterou hrách potřebuje pro svůj ničím neomezený růst a vysokou plodnost. Můžete ji přidat do půdy jako organické hnojivo, nebo použít jako mulč. Skvěle mu prospívá také popel ze dřeva nebo močovina. Tou však raději záhonky vyživte ještě před tím, než na ně hrách vysijete. Opačný postup mu bohužel příliš nesvědčí.

Jakou zeleninu pěstujete na zahrádce vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články