Moření solí se nehodí jen pro česnek. Stejně dobrou práci dokáže odvést i v případě cibule. Stačí jen vědět, jak na to.
Také se chystáte sázet cibuli? Pak byste měli vědět, že u ní by tomuto zasvěcení do země měl předcházet křest nikoli obyčejnou vodou, ale slanou vodou. Toto prvotní namáčení propůjčuje cibuli sílu a odolnost a připravuje půdu pro nebývalou úrodu.
Výroba slaného mořidla
Rozpusťte jednu čajovou lžičku soli ve dvou litrech vody, což je k tomuto účelu dostatečná koncentrace. V této slané kolébce musí cibulky odpočívat dvě hodiny – tím se zbaví všech patogenů (to mě učila už moje babička). Poté je třeba nechat je vysušit, a teprve poté zasadit. Podobný postup doporučuje magazín NašeZahrada i pro česnek.
Čím mořit cibuli podomácku
Namáčení ve slané vodě je jen jednou z cest, jak cibuli posílit. Zahradní lékárna nabízí i další elixíry, například směs jablečného octa a humátu draselného. Tato směs, kterou cibule postříkáte, jim poskytne štít proti nadcházejícím zkouškám a zajistí, že jejich cesta z půdy na slunce bude bezproblémová. Více o tomto postupu psali nedávno i Chalupáři-Zahrádkáři. A vsadit můžete i na jedlou sodu. Urychluje klíčení, brání chorobám a posiluje cibuli proti škůdcům. Koncentrace je podobná jako v případě soli.
Jak zasadit cibuli
Pro začátek si připravte záhon zbavený plevele, obohacený kompostem a dobře zalitý, jak radí web Rostlinky. Dále je vhodné dodržovat několik důležitých bodů, které zaručí, že se vaší oblíbené zelenině bude opravdu dařit.
- Vyberte slunné stanoviště, protože cibuli se daří na dobře osluněném místě.
- Půda by měla být dobře odvodněná, kyprá a bohatá na organickou hmotu. Před výsadbou je dobré ji obohatit kompostem nebo dobře rozloženým hnojem.
- Pokud je půda příliš kyselá, může být třeba ji vápnit.
V případě potřeby během růstu aplikujte hnojivo bohaté na dusík a později v sezóně hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku pro podporu tvorby cibulí. Nic víc obvykle cibule ke své spokojenosti nepotřebuje.