Cibule bude velká jako nikdy dřív, stačí ji před výsadbou namočit do vody se solí

Moření solí se nehodí jen pro česnek. Stejně dobrou práci dokáže odvést i v případě cibule. Stačí jen vědět, jak na to.

Nejchytřejší způsob setí mrkve i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Také se chystáte sázet cibuli? Pak byste měli vědět, že u ní by tomuto zasvěcení do země měl předcházet křest nikoli obyčejnou vodou, ale slanou vodou. Toto prvotní namáčení propůjčuje cibuli sílu a odolnost a připravuje půdu pro nebývalou úrodu.

Výroba slaného mořidla

Rozpusťte jednu čajovou lžičku soli ve dvou litrech vody, což je k tomuto účelu dostatečná koncentrace. V této slané kolébce musí cibulky odpočívat dvě hodiny – tím se zbaví všech patogenů (to mě učila už moje babička). Poté je třeba nechat je vysušit, a teprve poté zasadit. Podobný postup doporučuje magazín NašeZahrada i pro česnek.

Pěstování česneku

Cibule i česnek porostou do zbláznění, pomůže jim k tomu granulovaný hnůj

Čím mořit cibuli podomácku

Namáčení ve slané vodě je jen jednou z cest, jak cibuli posílit. Zahradní lékárna nabízí i další elixíry, například směs jablečného octa a humátu draselného. Tato směs, kterou cibule postříkáte, jim poskytne štít proti nadcházejícím zkouškám a zajistí, že jejich cesta z půdy na slunce bude bezproblémová. Více o tomto postupu psali nedávno i Chalupáři-Zahrádkáři. A vsadit můžete i na jedlou sodu. Urychluje klíčení, brání chorobám a posiluje cibuli proti škůdcům. Koncentrace je podobná jako v případě soli.

Jak zasadit cibuli

Pro začátek si připravte záhon zbavený plevele, obohacený kompostem a dobře zalitý, jak radí web Rostlinky. Dále je vhodné dodržovat několik důležitých bodů, které zaručí, že se vaší oblíbené zelenině bude opravdu dařit.

  • Vyberte slunné stanoviště, protože cibuli se daří na dobře osluněném místě.
  • Půda by měla být dobře odvodněná, kyprá a bohatá na organickou hmotu. Před výsadbou je dobré ji obohatit kompostem nebo dobře rozloženým hnojem.
  • Pokud je půda příliš kyselá, může být třeba ji vápnit.
Aby vám pracně vypěstovaná cibule vydržela opravdu co nejdéle, musíte se soustředit na její správné skladování iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos úroda cibule opravdu vyvedla, měli byste jí ještě přes výsadbou zbavit všech patogenů prostřednictvím moření

V případě potřeby během růstu aplikujte hnojivo bohaté na dusík a později v sezóně hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku pro podporu tvorby cibulí. Nic víc obvykle cibule ke své spokojenosti nepotřebuje.

Jak pěstujete cibuli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články