Palice česneku velké jako pěst: Jarní hnojení je cestou k úspěchu, pomůže s ním kompost

Hnojení česneku na jaře se rozhodně nevyplácí zanedbávat. Pokud vše provedete správně, budete se těšit z opravdu maximální úrody.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří i Zdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0
                   

Česnek je oblíbenou zeleninou, která se používá v mnoha kuchyních po celém světě. Abyste však vždy dosáhli maximální úrody a kvality palic, je nutné mu poskytnout správnou péči, včetně hnojení v pravý čas. To první musí přijít už brzy na jaře a rozhodně se nevyplácí ho zanedbávat.

Kdy přesně hnojit česnek

Hnojení česneku by mělo začít brzy na jaře, jakmile se nad zemí objeví 4 až 5 listů. V tomto období totiž potřebují rostliny dostatek dusíkatých látek, které podporují růst zelené hmoty a vytvářejí silné listy, jež jsou důležité pro tvorbu velkých hlaviček.

Jakými přípravky hnojit česnek

Pro první hnojení česneku po výsadbě je nejlepší použít dusíkatá hnojiva, jako je například dusičnan amonný. Tento druh hnojiva je účinnější při výkyvech teplot, které jsou běžné na jaře. Další užitečnou látkou je síran hořečnatý, který dodá rostlině důležité minerály a zlepší kvalitu půdy.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat a co naopak ne

Při hnojení česneku je třeba dávat pozor na správné množství hnojiva a také na to, jaký druh použijete. Během prvního hnojení například není dobré sázet na močovinu, protože je i při nižší koncentraci zkrátka a dobře příliš silná a může způsobit poškození kořenů.

Je také důležité mít na paměti, že běžná zálivka rostlin hnojivem obvykle není dostatečná a neumožní rostlinám vstřebat potřebné živiny. Je proto nutné udělat v půdě rýhy hluboké asi 5 cm a do nich hnojivo nalít. To zajistí, že se všechny výživné látky dostanou beze ztrát až ke kořenům česneku.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit česnek kompostem

Velmi dobře se však pro výživu česneku hodí také kompost. Po objevení 4 až 5 listů vytvořte kolem rostlin rýhy hluboké asi 5 cm a přidejte do nich kompost. Můžete ho však také rovnoměrně rozhodit kolem rostlin a opatrně zasypat zemí. Po aplikaci kompostu záhon s česnekem důkladně zalijte, aby se živiny rychle uvolnily do půdy a byly rostlinám co nejdříve k dispozici. A nezapomeňte, že pokud chcete získat co nejlepší výsledky, měli byste hnojení kompostem během následujících 6 až 8 týdnů ještě jednou zopakovat.

Hnojení kompostem je dobré, protože se z něj postupně uvolňují do půdy živiny, což umožňuje rostlinám je postupně absorbovat během celého růstu. Je také šetrnější k životnímu prostředí než chemická hnojiva a pomáhá udržovat půdu zdravou a plodnou. Správné hnojení česneku umožní rostlině vytvořit silné a zdravé listy, což je klíčové pro tvorbu velkých palic. Ale věděli jste, že účinné hnojivo je možné připravit i přímo z něj?

Jak se o svůj česnek staráte na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články