Silné a tlusté stonky sazenic zařídí elixír z droždí, cukru a vody

Hnojení sazenic nemusí být drahé, stačí vsadit na hnojivo z droždí, jehož výroba je poměrně snadná a levná.

Čím hnojit sazenice, aby byly vždy zdravé a nevytahovaly se i Zdroj fotografie: Arne Hendriks / Creative Commons / CC BY-SA.20
                   

Hnojení rostlin pomocí hnojiva z droždí se stává mezi zahradníky stále populárnější metodou. Jedná se totiž o velmi dobrý přírodní zdroj dusíku, který je nezbytný pro růst všech rostlin. Velmi důležité je však především pro výživu sazenic, jež potřebují pro svůj úvodní růstový spurt opravdu velké množství správné výživy.

Jak vyrobit hnojivo z droždí

Hnojivo z droždí se získává fermentací droždí, cukru a vody. Pro výrobu potřebujete sušené nebo čerstvé droždí, cukr a teplou vodu.

  • Smíchejte 2 lžíce sušeného droždí s 2 lžícemi cukru.
  • Přidejte 1 litr teplé vody.
  • Směs nechte fermentovat na teplém místě po dobu 24 až 48 hodin.
  • Poté směs přefiltrujte a získáte výsledné tekuté hnojivo.
  • To je však ještě třeba naředit vodou v poměru 1:10.
Jak vylepšit rychlost klíčení semen iZdroj fotografie: Depositphotos

Co vědět o hnojivu z droždí

Touto výživou je vhodné sazenice zalévat každých 14 dní. Je však třeba vědět, že hnojivo z droždí by nemělo být jediným zdrojem živin pro rostliny. Přestože obsahuje dostatek dusíku, rostliny potřebují i jiné živiny, jako jsou fosfor, draslík a další stopové prvky. Proto by mělo být doplněno i dalšími zdroji výživy – například dřevěným popelem.

Dalším faktorem, který by měl být zohledněn při použití hnojiva z droždí, je druh rostliny. Existují totiž i ty, které tento typ hnojiva přímo nesnáší. Jde zejména o ty, jež preferují kyselé prostředí, jako jsou například rododendrony, hortenzie apod. Droždí má totiž opravdu vysoký obsah dusíku, který zvyšuje pH půdy. A je-li pH půdy příliš vysoké, mohou se u těchto rostlin vyskytnout problémy s prospíváním a růstem.

Hnojivo z kvasnic iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo jako základ postřiku

Ovšem droždí se nevyplácí odkládat ani po výsadbě sazenic na záhon – dokáže totiž působit jak ochranný postřik, a to především u rajčat a okurek. Příprava postřiku je velmi jednoduchá. Potřebujete pouze 100 gramů čerstvého pekařského droždí a 10 litrů vody. Rozpusťte droždí ve vodě a míchejte, dokud se nezbavíte všech hrudek. Směs nalijte do rozprašovače a naneste na listy rostlin (z horní i spodní strany). Vždy používejte pouze čerstvé droždí v kostkách, sušené droždí totiž není dostatečně účinné. Mechanismus účinku postřiku je jednoduchý.

Kvasinky obsažené v droždí jsou pro rostliny prospěšné, ale pro patogenní houby působí jako konkurent – připravují je o prostor i živiny. Pokud tedy aplikujete postřik z droždí pravidelně, kvasinky vytvoří silnou bariéru proti choroboplodným zárodkům a tím potlačí rozvoj škodlivých hub. Jde o postup účinný zejména proti plísni šedé a hnědé hnilobě plodů, je však třeba aplikovat ho pravidelně a ve správném množství. Nezapomeňte také, že prevence je lepší než léčba, a proto je dobré začít tento přírodní prostředek používat preventivně již od začátku sezóny.

Jaká přírodní hnojiva a postřiky máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články