Špatné dozrávání rajčat vnímá mnoho zahrádkářů jako problém, s nímž není možné nic dělat. Mnohdy však stačí zrevidovat dosavadní zahradnické postupy.
V okouzlujícím světě zahradničení je jen málokterý pohled tak potěšující jako trs zářivých, šťavnatých rajčat připravených ke sklizni. Cesta od sazeničky k šťavnatému plodu však není vždy bez problémů. Jedním z častých problémů, který trápí milovníky této chutné zeleniny, je podle webu Instructables obávané praskání a špatné dozrávání.
Viník: horko a nepravidelné dodávky vody
Rajčatům, těmto ikonickým klenotům zeleninové zahrady, se daří jen za pečlivě vyvážených podmínek. Pokud je tato rovnováha narušena, výsledkem mohou být prasklé a poškozené plody, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Jako dva hlavní viníci tohoto nepříjemného problému se jeví zejména horko a nepravidelné zalévání.
Horké dny mohou být pro rajčata požehnáním i prokletím. Teplo sice podporuje růst, ale nadměrné teplo může křehkou strukturu rajčat zpustošit. Při prudkém kolísání teplot se vnější slupka plodu může rozpínat rychleji než vnitřní část, což vede k tvorbě prasklin. A nedostatečné zalévání v období veder tento problém ještě zhoršuje. Protože se rostliny snaží čerpat vláhu z půdy, jejich slupka se stává k rozpraskání velmi náchylnou – a jakmile je opět vydatně zalijete, je destruktivní proces dokonán.
Křehká rovnováha zalévání
V období extrémních veder je lákavé zalévat vyprahlou půdu velkým množstvím vody. To však může být ve skutečnosti spíše kontraproduktivní, protože náhlý příliv vody v mnoha případech způsobuje bobtnání a praskání plodů (nebo třeba bulev – jako například u kedlubnů), jak radí na svém webu Martha Stewartová.
Mnohem lepší proto bude dodržovat pravidelný plán zavlažování, který odpovídá potřebám rostlin, a pokud možno je také chránit před vydatnými dešti (třeba prostřednictvím stříšky). Postupná a hloubková zálivka umožňuje kořenům postupně přijímat vlhkost v optimálním tempu. A s celým procesem pomůže také jedlá soda. Ta je skvěle vyživí a jako bonus i trochu stabilizuje a posílí slupku. Použití je snadné – stačí do každého litru zálivky přidat jednu lžíci (a to nejlépe každých 14 dní). Na výsledky pak nebudete muset dlouho čekat.