Každá hospodyně, která holduje zahradničení a má ráda své produkty k vaření, si určitě potrpí i na své vlastní brambory ze zahrady. Někdy je však velmi těžké udržet brambory bez jediné plísně nebo nákazy, která bramborám škodí.
Nemoci a plísně mohou poškodit brambory již v zemi
S jakoukoliv plísní či nemocí může brambora začít strádat už v zemi. To poznáme díky uschlé rostlině nad zemí. Plíseň se ale může projevit také až po sklizni. Mezi nejčastější plísně a nemoci, které brambory napadají, patří rozhodně:
- plíseň bramborová
- červotoči
- kroužková hniloba
Plíseň bramborová je jedna z nejčastějších plísní, která brambory může napadat. Jedná se o plíseň, která se usadí na uskladněných bramborách ve sklepě a požírá zejména hlízy. Před takovým škůdcem se můžete bránit ještě předtím, než brambory do sklepa vložíte. Místo pro uskladnění vystříkejte například Agrovertinem, který množení plísně zabrání. Pokud jsou brambory již lehce napadené, tyto brambory ihned vyhoďte a choďte přebírat či kontrolovat brambory obden.
Červotoč je jedním z největších protivníků každého zahrádkáře. Při vykopávání brambor se totiž můžete povšimnout jemných drážek na povrchu brambory. To jsou stopy červotoče. Brambory, které jsou červotočem již poznamenané, nejsou vhodné pro sklizeň. Kontrola sklizených brambor ve sklepě či jiném skladovacím prostoru by měla probíhat alespoň jednou týdně.
Hniloba může zničit i celou vaši úrodu
Tuto hnilobu poznáte jen po samotné sklizni, když máte za sebou celou práci. Při kontrole sklizených brambor je třeba si všímat nejen děr nebo prasklin, ale zejména okolí bramborové hlízy. Díky této hnilobě se u hlízy mohou objevovat černé kroužky. Brambory ihned vyhoďte. Pokud chcete zpomalit rozrůstající se plíseň či hnilobu, pak brambory skladujte v 1°C. Jestliže je ve skladovacím prostoru teplota nad 20°C, je velmi pravděpodobné, že se celá úroda zkazí.