Co musíte udělat, aby zelí neprasklo. Efektivní tipy pro zahradníky

                   

Bílé zelí je velmi zdravá potravina, které obsahuje spoustu vitamínu C a zpracovává se různými (chutnými) způsoby také pro konzumaci v zimních měsících. Při dozrávání zelí je potřeba dbát na to, aby jej nenapadly různé infekce, které způsobují hnití nebo praskání. Takto postižené zelí se stává nekonzumovatelným a celou úrodu je nutné zlikvidovat.

Co tedy dělat, aby zelí dozrálo do zdravých a krásných plodů? Zde je pár tipů vhodné prevence nemocí hlávkového zelí.

Co způsobuje nemoci bílého zelí

Hniloba se u zelí vyskytuje především v důsledku náhlé zvýšené vlhkosti (závlahy). Zelí se vyznačuje velmi dlouhou dobou dozrávání, v tomto období je proto potřeba se o něj odpovídajícím způsobem starat, aby nedošlo k jeho zkáze. Rané odrůdy dozrávají během léta, ty pozdní je možné sklízet až ke konci podzimu. Pokud je podzimní období deštivé, je riziko uhnití úrody velmi vysoké, měli byste tedy zajistit, aby bylo dostatečně odvodněno, nebo pěstovat pozdní odrůdy v krytých lokalitách.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak předejít hnilobě bílého zelí

Chcete-li dosáhnout bohaté a zdravé úrody bílého zelí, je dobré dodržovat následující postupy.

1.    Zajistěte kapokovou závlahu

Kapková závlaha rovnoměrně distribuuje vlhkost do půdy a reguluje tak přísun vody do rostlinek. Pokud je zelí zaléváno tímto způsobem, nedojde k jeho přehlcení vodou a je velmi nepravděpodobné, že by začalo praskat.

2.    Nakloňte hlávky

Pokud je zelí pěstováno venku, je možné jeho hlávky několikrát naklonit tak, aby se kořeny dostaly nad úroveň půdy. Tímto způsobem se sníží odběr vody z půdy a zelí tak nebude nadměrně zásobováno. Tato metoda se aplikuje v případě, že jsou očekávány silné deště.

3.    Rýhy v půdě

Abyste zabránili vsakování velkého množství do půdy záhonku, můžete jej odvodnit menšími strouhami. Pokud jich v blízkosti zelných hlav vykopete dostatek, při silných deštích bude voda odtékat a úrodu neohrozí.

Jak zachránit úrodu, když zelí začnu praskat

Objevují-li se na dozrávajících hlavách praskliny, je potřeba jej ihned sklidit. Popraskané zelí nelze dlouhodobě skladovat, je však možné jej zpracovat vhodnou metodou, například kvašením, nakládáním nebo konzervací.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články