Urodilo se vám letos mnoho jablek? Co s nimi teď? Samozřejmě se dají podarovat, sníst nebo využít k zavařování, ale existuje i další, možná trochu méně tradiční využití. Udělejte si chutný domácí mošt. Takový mošt je výborné a zdravé pití plné vitamínů. Na mošt se hodí zvláště podzimní odrůdy jablek s vyšším obsahem cukru.
Nejprve si pořiďte potřebné vybavení
Pokud se vám nechce investovat do nákupu potřebného vybavení, je stále možné nechat si mošt vyrobit v jedné moštáren, které provozuje Český zahrádkářský svaz. Pokud ovšem vypěstujete každý rok menší množství jablek a chcete si i přesto nějakou tu láhev domácího moštu dopřát, pusťte se do moštování sami. K tomu ale budete potřebovat několik nezbytných věcí. Především jde o lis a drtič jablek.
Současným standardem příručních drtičů je nerezová nádoba pro snadné čištění a nerezové řezací nože. Nebojte se, tento přístroj snadno využijete i ke zpracování jiných druhů ovoce a zeleniny. Není to úplně nejlevnější záležitost, ale pokud plánujete drtič využívat pravidelně, jistě se tato investice vyplatí. Potřebovat budete rovněž lis na ovoce, s jehož pomocí vylisujete z nadrcených jablek šťávu. Počítejte s tím, že kvalitně připravený nadrcený materiál zajistí s dostatečně výkonným lisem až 0,7 litru moštu z jednoho kilogramu ovoce.
A je čas lisovat
A nyní už k samotné přípravě moštu. Nemusíte vybírat jen sladká jablka, kyselejší odrůdy dodají moštu říz. Ale je dobré nechat je maximálně dozrát. Před moštováním odstraňte ze sklizně všechna jablka se stopami hniloby, ty by výslednému produktu mohly velmi uškodit. Jablka pečlivě umyjte a dejte je do drtiče. Z drti pak už jen stačí vytlačit šťávu v lisu. Vylisovaný mošt naplňte do lahví. Aby vydržel déle než několik dnů, je nutné ho buď zamrazit, nebo 15 minut zahřát ve vodní lázni o teplotě 80 °C. A máte hotovo. Nyní už si můžete vychutnat váš výtvor.