Co stojí za chorobami rajčat a jak se proti tomu bránit?

                   

Vypěstovat si vlastní rajčata a těšit se z jejich jedinečné chuti je snem snad každého pěstitele a milovníka této úžasné zeleniny. Není nic lepšího, než se zakousnout do domácího, chutného a šťavnatého rajčete. Často se ovšem můžeme setkat s vadami a chorobami plodů, které mohou zaskočit. Podívejme se na nejčastější poruchy a způsoby, jak proti nim bojovat. Často stačí velmi málo, abyste dosáhli nápravy a krásných, chutných plodů.

Nekróza plodu

Nejčastější vadou, kterou můžete na svých rajčatech najít, je nekróza vrcholu plodu. Nelekejte se, nejde o nic neobvyklého. Příčinou je buď nedostatek vápníku, anebo naopak nadbytek draslíku a dusíku v půdě. Ideální je prevence pomocí pravidelné aplikace zálivky. Pokud se i přesto objeví, můžete na listy nanést ledek vápenatý, anebo chlorid vápenatý a hnojiva určená pro rajčata.

Sluneční spála je často za nekrózu zaměňována, protože vypadá podobně. Stejně jako lidé, i rajčata se mohou spálit. Poznáte to podle bílých nebo žlutých skvrn v místech, kde na ně dopadá nejvíce slunečného svitu. Pomůžete jim velice jednoduše. Dejte je do polostínu tak, aby na ně nesvítilo tolik. Stejně jako u lidí, i u plodů se ve stínu povrch regeneruje.

Praskání, deformace a zkroucené listy

Mnoho vad se řídí podle konkrétní odrůdy. Jednou z nich je i praskání plodů. To nejčastěji souvisí s nerovnoměrným zaléváním a nedostatek draslíku. Budete-li pravidelně a dostatečně zalévat, mělo by se to srovnat. Deformace jakéhokoli typu mohou být způsobeny nízkými teplotami, ale také špatným opylením. Setkat se můžete s tzv. zipem, kdy prašníky (část tyčinky) srostou se semínky.

Se svinováním listů se setkal nejeden pěstitel. Vypadá to sice nebezpečně, ale ve většině případů se tomu dá snadno a rychle pomoci. Příčin může být celá řada a hodně se liší podle konkrétní odrůdy, kterou máte. Mezi nejčastější důvody pro kroucení listů je:

  • velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami,
  • nedostatek vláhy,
  • přemokření půdy,
  • nadbytek draslíku nebo dusíku.

Virové onemocnění

U předchozích se jednalo o neparazitní poruchy. Zde je to jiné. Nejčastějším z virových chorob je virová mozaika (ToMV), která způsobuje hned několik typů poškození. Záleží na odrůdě, stáří rostliny, teplotních podmínkách apod. Setkat se můžete s listovou mozaikou, pruhovitostí nebo jinou deformací listů, ale pruhovité mohou být i stonky a plody samotné. Někdy dochází k hnědnutí dužiny a dalším poruchám.

Mnohem závažnější je ovšem virová bronzovitost (TSWV). Tuto chorobu přenáší třásněnky západní, přičemž jejich výskytu můžete zabránit pravidelným rosením, protože jsou háklivé na vlhko. V případě, že se bronzovitost objeví, dodržujte přísné karanténní pravidla a rostlinu okamžitě zlikvidujte, jinak se onemocnění roznese po celé zahradě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články