Co zasadit tam, kde jste pěstovali česnek: Dařit se bude petrželi i salátům

Záhon po vypěstovaném česneku by určitě neměl zůstat do konce podzimu ležet ladem. Bude lepší, když ho osázíte správnými plodinami.

Aby listy česneku nežloutly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Právě teď nastává ideální čas pro sklizeň úrody česneku. Po opatrném vyjmutí česnekových palic ze země se dá předpokládat, že záhon zůstane až do příštího vegetačního období prázdný. To však zdaleka nemusí pravda. Při správném plánování a znalosti doplňkových plodin můžete využít úrodnou půdu, která zůstane po sklizni česneku, a vypěstovat druhou bohatou úrodu. Stačí vsadit na plodiny, kterým se při výsadbě po česneku opravdu daří.

Optimální doba pro následnou výsadbu

Po sklizni česneku je záhon připravený a obohacený o základní živiny z předchozího pěstování. To vytváří ideální prostředí pro rozkvět nové várky plodin. Pokud s následnou výsadbou začnete bez prodlení, můžete využít připravenosti půdy a pokračovat v koloběhu růstu na zahradě.

Ideální plodiny pro následování česneku

A co na záhon po česneku vysadit? Možností je hned několik – můžete je využít všechny, anebo klidně jenom jednu. To záleží jen a jen na vás.

Petrželi se po česneku daří

Jednou z nejvhodnějších možností pro výsadbu po česneku je petržel. Tato všestranná bylina nejenže doplňuje širokou škálu pokrmů, ale také těží z obohacené půdy, kterou po sobě zanechal česnek. Výsadba petržele na stejném záhonu zajistí, že dostane potřebné živiny pro zdravý růst.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina iZdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0

Zelené saláty jsou také dobré

Zelená listová zelenina, jako je hlávkový salát a rukola, jsou pro česnek rovněž vynikající volbou. Úrodná půda poskytuje těmto zeleným rostlinám základní živiny potřebné pro optimální růst. Díky výsadbě salátové zeleně si můžete v krátké době vychutnat čerstvé, křupavé listy do salátů a sendvičů.

Švýcarský mangold jako další možnost

Švýcarský mangold, známý také jako mangold nebo listová řepa, je odolná listová zelenina, které se rovněž daří po česneku. Jeho živé a barevné listy navíc dodají vaší zahradě krásu a zároveň se stanou výživným doplňkem vašich jídel.

Čínské zelí (pekingské zelí)

Toto zelí je další skvělou volbou pro pěstování po česneku. Tato rychle rostoucí zelenina si libuje v dobře živené půdě a vytváří kompaktní hlávky, které jsou ideální pro míchané pokrmy a saláty.

Co zasadit tam, kde jste pěstovali česnek: Dejte přednost petrželi a salátům iZdroj fotografie: Depositphotos

Ředkvičky a ředkve

Ředkvičky a ředkve (například daikon) si také místo po česneku zamilují. Tato rychle rostoucí kořenová zelenina rychle dozraje a dodá vašim pokrmům osvěžující křupavost.

Hrášek cukrový také zkuste

Zvážit můžete také výsev cukrového hrášku. Jeho sladké, křupavé lusky jsou oblíbené v mnoha domácnostech a daří se jim, pokud je vysadíte po česneku.

hrách, hrášek, pěstování iZdroj fotografie: Pixabay

Černá ředkev a tuřín

V chladnějších podzimních měsících je ideální doba pro pěstování černé ředkve a tuřínu. Tato kořenová zelenina je známá svou mrazuvzdorností a bohatou chutí, což z ní činí vynikající doplněk zahrady.

Nezapomeňte, že postupná výsadba nejen maximalizuje výnosy na zahradě, ale také minimalizuje období holé půdy, snižuje riziko růstu plevelů a optimalizuje prostor zahrady. Rozhodně se tedy vyplatí. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou, po níž se mladým rostlinkám bude dařit ještě více.

Jaké plodiny po česneku vysazujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články