Desítky kilogramů chutných rajčat: K velkému růstu je donutí tableta Aspirinu

Obyčejný Aspirin může mít na rostliny v zahradě opravdu velký vliv. Naučte se ho používat správně – třeba na oblíbená rajčata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý rok se celosvětově vyrobí přes 100 miliard tablet Aspirinu – ne vždy se však tento bílý lék používá k původním účelům (tedy například pro zmírnění bolestí hlavy, snížení horečky a zmírnění zánětu). Aspirin totiž může prospět i vaší zahradě, a to hned z několika důvodů.

Jak prospívá Aspirin rostlinám

Aktivní složkou Aspirinu je kyselina salicylová, která je zodpovědná za příznivé účinky tohoto oblíbeného léku nejenom proti bolesti, ale i na rostliny. Je zajímavé, že kyselina salicylová se dříve získávala z vrbové kůry, než byla izolována jako samostatná sloučenina. A jak prospívá rostlinám?

  • Zvyšuje jejich odolnost vůči vysokým teplotám.
  • Pomáhá při opravě poškozených řetězců DNA.
  • Posiluje imunitu.
  • Urychluje klíčení.
  • Zvyšuje výnos plodin.
  • Urychluje růst a posiluje rostlinná pletiva.

Aspirin je také velmi účinný při prevenci a léčbě různých plísňových infekcí a chorob rostlin. Postřik nebo použití zředěného roztoku kyseliny salicylové v podobě zálivky může sloužit jako léčba i prevence při péči o vaši zahradu. A které rostliny mohou z tohoto řešení nejvíce těžit?

Desítky kilogramů chutných rajčat: Pomůže vám tableta Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny lze zalévat Aspirinem

Aspirin lze použít v zeleninových zahradách i na květinových záhonech. Zamilují si ho rajčata, okurky, brambory, papriky, hrušně, jabloně a třešně, které jsou během letních měsíců (a zvláště těch deštivých) často náchylné k plísňovým infekcím, kterým lze předejít použitím postřiku z rozpuštěných tablet Aspirinu. Je však důležité si uvědomit, že některé rostliny, jako jsou například ředkvičky, přirozeně produkují značné množství kyseliny salicylové a nemusí tedy zálivku s jejím obsahem snášet příliš dobře.

Rajčata vám za Aspirin poděkují

Opravdu skvělým vliv má však tato zálivka na rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae). Posiluje jeho odolnost proti infekcím a dodá mu dostatek výživných látek k tomu, aby produkovalo maximum velkých a chutných plodů. Ty budou navíc doslova nabušeny prospěšnými látkami, jako je například draslík, karoten, vitamíny C, B, E, lykopen, zeaxanthin a lutein.

Pomůže i interiérovým rostlinám

Aspirin může být prospěšný i pro pokojové rostliny v květináčích, které jsou také náchylné k nejrůznějším nebezpečným chorobám. A poslouží i při prodloužení životnosti řezaných květin.

Velká úroda cherry rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Kolik Aspirinu použít pro zalévání

Zkušení zahradníci nedají dopustit na tři primární způsoby aplikace Aspirinu.

  • Postřik: Doporučený poměr je 1 tableta (500 mg) Aspirinu na 1 litr vody. Roztok důkladně promíchejte a počkejte 30 až 60 minut, dokud nedosáhne pokojové teploty. Směs přelijte do rozprašovače a postříkejte s ní rostliny, které chcete podpořit. Aspirinový postřik však aplikujte pouze brzy ráno nebo pozdě večer (během vegetačního období rostliny). UV záření a vysoké teploty během dne totiž mohou vyvolat nežádoucí reakce a potenciálně popálit rostliny.
  • Zálivka: Pro rostliny v květináčích je vhodné použít 1 tabletu Aspirinu na 4 až 5 litrů vody. Pro zalévání užitkové zahrady lze poměr mírně zvýšit. Ujistěte se, že voda má vhodnou teplotu a že se Aspirin v konvičce před zálivkou dobře rozpustil.
  • Zakopání tablet do půdy: Pro nepřetržité uvolňování kyseliny salicylové v blízkosti kořenů rostlin můžete tablety zakopat v blízkosti rostlin. Nikoli však přímo ke kořenům – mohl by je poškodit. Pokud máte obavy, použijte raději popel či vaječné skořápky.

Jaké triky používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články