Pomocník dusičnan vápenatý: Oživí sazenice a zažloutlým listům dodá zpět zdravou barvu

Žloutnutí listů rostlin vždy upozorňuje na výskyt nějakého problému. Abyste rostliny mohli zachránit, je potřeba problém odhalit co nejdříve a najít vhodné řešení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile se na rostlině objeví žluté listy, něco je špatně. Zatímco dospělé a silné rostliny je snadné poměrně rychle uzdravit, u sazenic tolik času nemáte. Mladé rostliny a jejich kořeny bývají velmi slabé a při jejich záchraně vám rychle ubíhá čas. Abyste žloutnutí listů sazenic zastavili a podpořili jejich správný a zdravý vývoj, zaměřte pozornost na tyto detaily.

Co znamenají žluté listy

Stav listů rostlin vždy nejvíce vypovídá o jejich zdraví. Na první pohled jasně zelené a lesklé listy značí jejich vitalitu. Pokud však začnou na některých místech nebo úplně žloutnout, někde je problém. Často ani ti nejzkušenější zahradníci nedokáží hned s přesností určit jádro problému. Abyste sazenice před uschnutím zachránili, dopřejte jim tu nejlepší péči.

Nejčastější příčiny žloutnutí

I přesto, že se rostlinám snažíte zajistit vše potřebné, mohou se na sazenicích objevit žluté listy. Často tento jev poukazuje na nedostatek světla nebo nesprávné zalévání. Dalšími viníky mohou být příliš vysoké teploty vzduchu nebo půdy a příliš silné sluneční světlo. Žluté listy se objevují také v důsledku některých plísňových onemocnění. Často ale sazenice žloutnou kvůli nedostatku potřebných živin.

sazenice v květináči iZdroj fotografie: Pixabay

Doplňte rostlinám živiny

V malém květináči s malým množstvím substrátu se může poměrně snadno stát, že rostlina všechny potřebné živiny vyčerpá příliš rychle. Pokud listy zežloutnou rovnoměrně, znamená to nedostatečné množství dusíku. V případě, že je žlutá pouze špička listu, pak v půdě dochází draslík. Žluté listy se zelenými pruhy zase vypovídají o nedostatku železa.

Jak sazenice zachránit

Mnoho zahradníků a pěstitelů využívá k záchraně a vyživení sazenic dusičnan vápenatý (nebo také draselný. Jde o skvělou první pomoc, která zabrání úhynu sazenic. A jak ho použít? Jeden gram dusičnanu smíchejte 1 l vody a ke každé oslabené rostlině přilejte 5 polévkových lžic roztoku. Při delším strádání sazenic však může být obtížné přesně určit chybějící prvek, proto je vhodné mladé rostliny pravidelně přihnojovat také komplexními hnojivy. 

Nejčastější příčiny žloutnutí listů

Jak bojujete se žloutnutím listům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články