Proč brambory ve sklepě během skladování hnijí? Mnohdy jsou na vině banální chyby

                   

Jak na správné uskladnění brambor ve sklepě? Možností je celá řada, ovšem často se stává, že ať už vyzkoušíme jakýkoli trik, přesto se naše úroda zkazí, aniž bychom tomu mohli zabránit. Pokud však správně rozklíčujeme důvody, které k tomuto stavu vedou, nemusíme se s ním smířit. Mnohdy stačí změnit několik maličkostí a o úrodu brambor se již nebude třeba bát. A čím začít? Určitě identifikováním problému.

Co může za hnití brambor

Pokud se podíváme na úrodu těchto plodin ve sklepě, pak zjistíme, že za 70 % všech nepříjemností mohou houbové choroby. Právě ty se začnou nekontrolovatelně šířit, přeskakují z hlízy na hlízu, až nakonec vezme za své celá úroda. Bohužel si tyto patogeny přineseme už spolu s bramborami ze záhonu. A pak stačí jen málo k tomu, aby se rozšířily a začaly své nekalé dílo. Pokud je tedy sklep připraven špatně, nepůjde hnilobě nijak zabránit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A cosi pod takovou přípravou představit? Většinou je na vině špatné větrání a příliš vysoká vlhkost vzduchu. Tomu druhému lze snadno zabránit – stačí ve sklepě rozmístit pohlcovače vlhkosti. To mohou být například pytle s pískem nebo dřevěným popelem. Pomáhá i uhlí nebo vystlání podlahy slámou. To všechno pomůže předejít zvýšením vlhkosti a tím i rozvoji houbových chorob. Které si v takovém prostředí přímo libují.

Jak správně uskladnit brambory

Vykopané brambory není možné uskladnit ihned. Ve skutečnosti by se měly několik hodin ponechat na slunci a nechat oschnout. Slunce je opravdu nejlepší, protože jeho ultrafialové paprsky zároveň ničí původce některých houbově–bakteriálních infekcí. Vytříděné brambory je vhodné ošetřit protiplísňovými biologickými přípravky, a to lze zopakovat i během jejich skladování ve chvíli, kdy se vyskytnou problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během skladování brambor udržujte optimální teplotu vzduchu v rozmezí +2 až + 4 ° С. Je to ideální teplota, protože při ní brambory spí – netvoří klíčky kořeny a zároveň ani nenamrzají. Nižší teplota není příliš vhodná, podporuje totiž přeměnu škrobů na cukry, takže se vám budou brambory zdát sladké. Naopak vyšší teplota iniciuje proces klíčení a tvorby kořenů, který kvalitu uskladněných brambor degraduje.

Jak docílit správné vlhkosti ve sklepě

V místnosti, kde jsou uloženy brambory, by vlhkost vzduchu nikdy neměla překročit 70 až 85%. Jen málokdy se tak snesou s jinými plodinami, které zpravidla tolerují i vlhkost vyšší. Pro stanovení optimální hranice jednoduše nainstalujte do místnosti vlhkoměr. Pokud hodnoty překročí doporučenou hranici, pak místnost vyvětrejte. To však nestačí. Dbejte také na to, kde brambory skladujete. Dno nádoby, ve které jsou uložené by mělo být pokryto pískem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud ho doma nemáte, pak jednoduše vsaďte na jiné materiály pohlcující vlhkost. A vyhněte se také tomu, aby na brambory dopadalo přirozené nebo umělé světlo po delší dobu. Světlo totiž podporuje vznik nežádoucího toxického solaninu v hlízách brambor. Poznáte ho snadno – zaskočí vás totiž nazelenalá nebo tmavě zelená barva hlízy. Takové brambory by se měly vyhodit, nejsou vhodné pro lidskou spotřebu ani po převaření.

Nádoby na skladování brambor

Rovněž není jedno, do čeho svoji úrodu uložíte. Nejběžnější jsou v tomto ohledu prosté dřevěné bedny, které podporují dobrou výměnu vzduchu. Najednou byste však neměli uskladňovat více než 10 až 12 kg. Usnadníte si tak manipulaci, protože v případě potřeby lze takové bedny snadno přemístit. Umístěte je na police nebo jiná vhodná místa tak, aby volný prostor od stěny sklepa byl alespoň 25 až 30 cm.

iZdroj fotografie: Pixabay

Od podlahy pak také dbejte na větrání. Ke spodní straně bedny by to neměla mít blíže než 15 až 20 cm. Jednoduché je také uložení brambor v jutových pytlích, které se také snadno přenášejí. A pokud vás trápí hlodavci, kteří se ve sklepě usadili, pak pro vás bude ještě lepší skladovat brambory ve dvojitých drátěných nádobách. Pletivo musí mít jemná oka a nedotýkat se podlahy. Rovněž je možné uložení brambory v kovových sudech s pletivem.

Triky pro skladování brambor

I když se jednotlivé plodiny nemají mísit, pro jednu z nich to neplatí. Pokud totiž na uskladněné brambory rozložíte vrstvu řepy, prospěje jim to. Řepa je totiž perfektně ochrání před nadměrnou vlhkostí. Sama totiž skvěle absorbuje vlhkost, aniž by jí to jakkoli vadilo. Při skladování brambor ve větším množství také pamatujte na to, že výška jedné vrstvy nesmí přesáhnout hodnotu přesáhnout 1,5 m.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A abyste brambory ochránili před chladem, zakryjte je shora pytlovinou nebo třeba starými ručníky nebo přikrývkou. Tato technika brání nechtěnému zamrzání při příliš nízkých teplotách a zároveň zachovává možnost volné výměny vzduchu. A nezapomeňte také na to, že během zimní sezóny je nutné hlízy 2 až 3krát třídit, a odstranit z beden všechny nakažené plodiny a zelené brambory. Vyhnete se tak mnoha problémům.

Jakou zeleninu skladujete během zimy ve sklepě vy?

Naučte se, jak skladovat brambory, aby nevyklíčily
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články