Dvojnásobná úroda rajčat: Skvělým pomocníkem je epsomská sůl

Ještě není pozdě na to, abyste svou úrodu rajčat znásobili. Stačí k tomu použít jednoho neobvyklého pomocníka: epsomskou sůl.

Jak na obří úrodu rajčat: V srpnu vám ji zajistí hydroxid draselný i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toužíte vypěstovat šťavnatá a velká rajčata bez použití chemických hnojiv? Pak vsaďte na použití epsomské soli, jednoho z nejoblíbenějších minerálních hnojiv. Epsomská sůl se skládá z bezbarvých krystalků vytvořených ze síry a hořčíku. Vpravením tohoto hnojiva do půdy dodáte rostlinám potřebné minerály a podpoříte četné biochemické procesy nezbytné pro tvorbu šťavnatých a objemných plodů.

Co je to epsomská sůl

Epsomská sůl bývá v obchodech k dostání také jako hořká sůl nebo hořečnatá sůl. Je pojmenována podle města Epsom v Anglii, kde byla poprvé objevena. Chemicky se jedná o hořečnan hořečnatý (MgSO₄·7H₂O). Epsomská sůl se běžně používá jako přísada do lázní nebo jako doplněk péče o tělo, ovšem uplatní se i na zahradě. A to díky obsahu důležitých prvků. Tím nejdůležitějším je hořčík, který hraje v životě rostlin zásadní roli. Aktivně se podílí na fotosyntéze a pomáhá rostlinám přeměňovat sluneční světlo na energii potřebnou pro růst a vývoj.

Kromě toho hořčík přispívá k tvorbě velkých plodů tím, že zajišťuje rostlinným pletivům dostatečný přísun energie. Síra zase podporuje kvalitní růst rajčat a zlepšuje jejich chuť, takže plody jsou šťavnaté a aromatické. Je klíčová pro syntézu proteinů a zajišťuje dobrý růst kořenů. Nedostatek síry může mít za následek zakrslé a nedostatečně vyvinuté rostliny. Epsomská sůl může dodat rostlinám potřebnou síru a podpořit jejich celkový růst. A nezapomeňte je také správně stříhat, vyplatí se to.

Epsomská sůl pro rajčata

Abyste maximalizovali přínosy epsomské soli, je důležité ji správně aplikovat. Před přesazením sazenic rajčat zapracujte do výsadbové jamky 1 až 2 polévkové lžíce soli. Rostliny tak získají počáteční zásobu potřebných minerálních látek a podpoří svůj růst. Pokud jste však tento krok vynechali, nemusíte zoufat. Přibližně 3 až 4 týdny po přesazení můžete provést druhou aplikaci hnojiva. Kolem každé rostliny rajčete rozdělte další 2 polévkové lžíce epsomské soli. A ještě jednu můžete vše zopakovat cca po třech týdnech, v závislosti na stavu vašich rajčat.

Odstraňte vlhkost pomocí soli iZdroj fotografie: Pixabay

Epsomská sůl je čisté, ekologické a bezpečné hnojivo, snadno dostupné v zahradnictvích. Dodržujte doporučené dávkování a budete se moci těšit ze šťavnatých a krásných domácích rajčat. Nepropásněte příležitost zvýšit kvalitu a produktivitu svých rajčat pomocí epsomské soli, ale myslete i na to, že by tato látka nikdy neměla být používána jako jediný zdroj živin pro rostliny. Je nutné zajistit i další živiny, jako jsou dusík, fosfor a draslík, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj vaší zeleniny.

Zbylé živiny dodá rajčatům popel

Dřevěný popel obsahuje různé minerály a živiny, které mohou poskytnout rajčatům příznivé podmínky pro růst a vývoj. Jde o skvělý zdroj stopových prvků, jako je vápník, draslík, fosfor, hořčík a železo. Tyto prvky jsou nezbytné pro správný vývoj rajčat a mohou pomoci předcházet nedostatku živin. Stačí. Když k jedné rostlině aplikujete každý měsíc jeden šálek.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články