Dýně bude velká a sladká, stačí k ní přidat močovinu

Močovina patří mezi velmi levná hnojiva, a pro dýně na sklonku podzimu je obzvláště prospěšná. Zajišťuje jejich velikost i sladkost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chcete-li vypěstovat dýni, která bude velká a chutná zároveň, musíte věnovat pečlivou pozornost jejímu hnojení. Tradičně se dýně sázely do dobře uleželých hnojišť, ale moderní zahrádkáři se mnohdy musí spokojit „jen“ s dobře vyživeným záhonem. Není tedy divu, že dýně potřebují pořádnou dávku uměle dodávaných živin i na konci své vegetační doby.

Kdy aplikovat hnojení na podzim

Dýně by se měly hnojit podle odrůdy ještě 3 týdny před sklizní. Použijte aplikační dávku 200 gramů močoviny na metr čtvereční a vše opravdu dobře zalijte. Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje granule zapracovat do půdy. Pokud to však není možné, zalijte půdu opravdu důkladně ihned po rozsypání granulí, aby se co nejrychleji rozpustily. Anebo si hnojení načasujte na den, kdy předpověď počasí hlásí velkou průtrž – ušetříte si tak námahu.

Alternativně můžete rozmíchat 1 polévkovou lžíci močoviny v 10 litrech vody a aplikovat 1 litr tohoto roztoku na každou rostlinu. Tato metoda je v některých ohledech méně pracná a přitom stejně účinná. Mějte na paměti, že konečná velikost a chuť dýně závisí také na odrůdě, kterou pěstujete. Samotné hnojení neudělá z malé, nevýrazné dýně dýni obrovskou a sladkou, ale nepochybně pomůže tyto vlastnosti zlepšit.

Co dělat, když dýně nedozrávají

Pokud se vaše dýně zpozdily s dozráváním plodů, pak jim místo močoviny raději dopřejte vyváženou směs fosforu, dusíku a draslíku. Tyto složky můžete použít samostatně nebo je zkombinovat do jedné směsi. A jak na aplikaci? Vytvořte mělký příkop asi 15 cm od báze rostliny a nasypte do něj suché hnojivo. Poté ho zasypte zeminou. Tento postup opakujte v 10 až 15centimetrových rozestupech od prvního zákopu.

Pokud si chcete letos svou úrodu dýní opravdu pojistit, neměli byste zapomínat na poslední hnojení – to by měla zajistit močovina iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete letos svou úrodu dýní opravdu pojistit, neměli byste zapomínat na poslední hnojení – to by měla zajistit močovina

Toto rozložení zajistí rovnoměrné rozptýlení živin a podpoří postupné rozšiřování kořenového systému rostliny. Dodržováním těchto pokynů a poskytováním základních živin ve správných fázích růstu můžete zvýšit své šance na vypěstování dýní, které budou nejen velké, ale také neuvěřitelně sladké a chutné. A to za trochu té námahy rozhodně stojí. Mezi vhodné organické zdroje draslíku pak patří například kopřivy nebo banánové slupky.

Dýně a vše o nich: Co ještě nevíte? Seznamte se s jejich léčebným využitím nebo potenciálem sklizených semínek

Jaké jsou vaše triky pro vypěstování opravdu velkých a sladkých dýní?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články