Babiččina účinná metoda jak si poradit se škůdci v zelí: Zlatá rada, bez chemie, za pár korun

Škůdci, nízké výnosy a špatný vývoj hlávek zelí nutí zahrádkáře leckdy sáhnout po chemikáliích a pesticidech. Nemusí to však být třeba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naučte se, jak aplikovat na záhony zelí některé prověřené přírodní prostředky, které vám pomohou zlepšit úrodu a zbavit se škůdců. Šanci nebudou mít ani ti nejzákeřnější – už žádné okousané nebo miniaturní hlávky. Jakmile se škůdci odstěhují, zvýší se velikost vašich hlávek i jejich kvalita.

Proti škůdcům pomůže česnek

Pokud se vám zdá, že výnos vašeho zelného záhonu není moc velký, zkuste následující postup: do 10 litrů vody přidejte 200 gramů utřeného česneku a nechte přes noc (asi 9 hodin) louhovat. Poté vše použijte jako zálivku na záhon. Zeminu tak nejen dezinfikujete, ale tento roztok také pozitivně stimulujete růst rostlin. Uvidíte, že po tak jednoduchém triku se velikost úrody zvýší minimálně o třetinu.

Použití česneku proti škůdcům na zahradě

Další skvělou vlastností česneku je hubení škůdců. Ale nemusíte ho uplatňovat jen na zelí. Proč čekat na první příznaky plísně na rajčatech, když tomu lze právě s použitím této zeleniny úplně zabránit? Budete potřebovat jen 50 gramů utřeného česneku. Ten nasypte do pětilitrového kbelíku s vodou. Výsledná směs se po hodině přecedí a nalijte do rozprašovače.

Nyní už stačí jen postříkat. listy rajčat. Česnek lze ovšem v tomto receptu také úspěšně nahradit kefírem, a to v množství 1 litr na kbelík vody. Bohatě vám postačí i ten, který seženete třeba na konci otvírací doby obchodu ve výprodeji. Jeho vlastnosti konec blíží se trvanlivosti nijak neovlivňuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sůl jako skvělý pomocník pro zelí

Pokud byste rádi měli své zelí co nejsladší, pak si připravte šikovný roztok ze soli. Jednoduše přidejte 50 gramů soli do desetilitrového kbelíku s vodou. Toto řešení by mělo vaše zelí dostatečně účinně vyživit, ale nesmíte ho zalévat obvyklým způsobem. Roztok nelijte přímo ke kořenům, ale aplikujte ho ve vzdálenosti 10 centimetrů od kořenů vašich plodin. Další výhodou soli je schopnost odolávat plísni.

Všimli jste si jejích prvních příznaků? Pak nespěchejte s nákupem chemických prostředků určených pro boj proti houbovým onemocněním a vsaďte raději právě sůl. A jak ji použít? Rozpusťte 100 gramů sůl v jednom litru vody tak, aby byl výsledkem koncentrovaný roztok. Touto směsí pak postříkejte listy svého zelí. Mimochodem – tenký film soli ochrání vaše zelí nejenom před dalším poškozením plísní, ale i před škůdci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte éterické oleje

Máte jen malý záhon zelí? Pak na něj můžete klidně vyzkoušet i trochu jinou metodu – éterické oleje. Ty totiž se totiž vyznačují velmi výrazným aroma, jež velmi účinně odpuzují škůdce. Skvěle vám poslouží především esenciální oleje z:

  • levandule,
  • hřebíčku,
  • máty
  • nebo citrusů.

A jak je aplikovat? Asi jednou za pět dní nakapejte několik kapek do okolí každé rostliny. Škůdci se pak k zelí ani nepřiblíží, však uvidíte sami.

Jaké jsou vaše osvědčené zahrádkářské tipy a triky pro maximální úrodu zelí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články