Slyšeli jste už o oranžové sladké pochoutce zvané kaki? Mezi lidmi budí toto ovoce značně kontroverzní reakce – jedni jej milují, druzí nenávidí. Hurmi kaki zvané také tomel nebo churma je plodem stromu ebenovníku rajčatového, který vyniká velmi tvrdým a těžkým dřevem – černým ebenem. Jeho plody jsou oranžové a mají ovocnou sladkou chuť, která připomíná jablko, meloun a meruňky. Pro naše podmínky je to vyloženě exotické ovoce, ale to neznamená, že si jej nemůžete vypěstovat i vy.
Ze semínka jen pro trpělivé
Kaki je možné pěstovat i ze semínka. Pokud jste se rozhodli pro tuto možnost, bude to pro vás možná malinko obtížnější. Semínka by se měla v únoru vysít do hloubky 4 až 5 cm do substrátu bohatého na živiny. Vyklíčí přibližně za měsíc, ale připravte se na to, že semenáčky budou růst velmi pomalu. Na plody budete čekat přibližně tři až čtyři roky, takže je to jen pro trpělivé pěstitele. Semenáče totiž plodí velmi pozdě a navíc nevíte, jaké chuťové vlastnosti budou plody mít.
Sazeničky zaručí úspěch
Právě proto pěstitelé raději kupují vyzkoušené štěpované odrůdy, u nichž je v našich podmínkách plodnost zaručena. Existuje hned několik druhů sazenic, ale v našich podmínkách jsou nejoblíbenější odrůdy tomel japonský a tomel kavkazský. Sazeničku zakoupíte ve specializovaném zahradnictví. Rostlinu je nutné zpočátku pěstovat ve stínu a je nezbytné ji ponechat alespoň rok v původním kontejneru, aby si vytvořila co nejvíce kořenů. Pro přezimování je důležité světlé stanoviště s nižší teplotou 5–10 stupňů (třeba sklep, garáž, zimní zahrada apod.). Zpět na zahradu rostlinku vynášíme v dubnu nebo začátkem května, a zpočátku ji umístíme do polostínu, aby nedošlo ke spálení narašených pupenů, a pozvolna ji zvykáme na plné slunce.
Kaki vykvétá v druhé polovině května a kvete asi 2 až 3 týdny. Plody dozrávají koncem září až října. Buďte ale trpěliví a sklízejte až skutečně zralé plody, jinak budou kyselé a nepoživatelné.