S plísní rajčat můžete bojovat bez chemie, nemoci plodů zažene extrakt z grapefruitových jadérek

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik, jak se zbavit plísní rajčat i bez použití chemických látek. Takto bude vaše úroda plná velkých, šťavnatých a hlavně zdravých plodů.

Už žádná plíseň: Všechna nemocná rajčata vyléčí tabletky Aspirinu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plody léta, a i když nejsou na pěstování nijak náročná, dokáží potrápit i opravdu zkušené zahradníky. Mezi nejčastější problémy patří houbové choroby. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se jich zbavit i bez použití nebezpečných chemických látek. Sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

Projevy nemoci rajčat

Nejrozšířenějším onemocněním těchto rostlin je alternarióza. Jedná se o chorobu způsobenou houbou Alternaria solani a projevuje se na listech. Poznáte ji podle toho, že se na nich objevují malé hnědé skvrny, které se postupem času zvětšují, až pokryjí celou jejich plochu. Nakonec se houba rozšíří i na plody, na kterých se objeví důlky, rýhy a tmavé skvrny. Pokud se vám podaří nemoc včas odhalit, zvládnete rostliny brzy a snadno zachránit.

Jak uzdravit napadená rajčata

Skvěle se k ošetření těchto nemocných plodin hodí extrakt z grapefruitových jadérek. V semenech grapefruitu je ukryto velké množství prospěšných látek, které velmi účinně bojují proti bakteriím a patogenním mikroorganismům. Stačí jednoduše tuto směs nastříkat na napadené keře a nechat působit. Pro dosažení co nejlepších účinků postup několikrát zopakujte.

iZdroj fotografie: Freepik

Další způsoby, jak ošetřit rajčata

Extrakt z grepových jadérek velmi snadno nahradíte všudypřítomnými plevelnými rostlinami. K záchraně nemocných rajčat vám poslouží výtažek z kopřiv. Dokonale si poradí s houbovými chorobami a plísněmi, a přitom rajčatové keře nijak nezatíží. Lze jej používat i jako preventivní postřik a zároveň přírodní výživu pro tyto oblíbené plodiny.

Jak předejít nákaze rajčat

Nejčastěji se různé nemoci a choroby rajčat objevují na keřích pěstovaných v zemi, zatímco truhlíková rajčata jsou před nimi většinou uchráněna. Abyste jejich výskytu předešli, je doporučováno pravidelně odstřihávat spodní výhonky, které by mohly přijít od přímého styku se zemí. V takovém případě jsou mnohem náchylnější k přenosům různých bakterií i hub.

Na co si dát při pěstování rajčat pozor

Dalšími důležitými faktory, ovlivňujícím zdraví a vitalitu těchto rostlin, jsou vhodné životní podmínky. Zajistěte jim proto dostatečné množství světla, tepla, vody a živin. Pravidelně keře kontrolujte a včas reagujte na jejich strádání. Aby mezi nimi mohl proudit vzduch i světlo, přebytečné výhonky zastřihávejte a zbytečně je nepřelévejte. Jedině tak zabráníte vzniku nemocí a vyhnete se i spoustě dalších problémů.

Jak na plíseň na rajčatech

Jak bojujete s touto nemocí rajčat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články