Plevel, který zkušení zahradníci nikdy nevytrhávají: Kopřivy a pelyněk více pomohou než uškodí

Kopřivy a pelyněk jsou pro zahrádkáře doslova pokladem. Zbaví je totiž nutnosti nákupu komerčních hnojiv – živin mají dostatek.

i Zdroj fotografie: Mukerjee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boj s plevelem může být časově náročným úkolem. Mnoho zahrádkářů těmito rostlinami bez nadsázky pohrdá a snaží se je vymýtit všemi možnými prostředky, včetně chemického ošetření, které může zahradu na několik let proměnit v mrtvou zónu. Jsou však tito nepřátelé zahrady skutečně tak hroziví, jak se zdá?

Plevel nemusí být nepřítel

Pokud pochopíme a využijeme vlastnosti plevelů v náš prospěch, mohou se z nepřátel stát spojenci. Podívejme se blíže na dva plevele, které zkušení zahradníci nikdy netrhají: kopřivy a pelyněk.

Kopřivy a jejich účinky

Kopřivy jsou často neoblíbené pro své žahavé listy, plazivý kořenový systém a schopnost potlačovat růst ostatních rostlin ve svém okolí. Několik rostlin kopřiv v odlehlém koutě zahrady však může přinést řadu výhod. Na jaře lze jejich listy sklízet jako ranou zeleninu do polévek a salátů, zatímco blíže k létu se stávají nezbytnou složkou kopřivové jíchy (přidat do ní můžete i dřevěný popel) – organického hnojiva bohatého na dusík.

Kopřivy mají bohaté chemické složení, takže jsou vhodné k použití jako mulč nebo k přidávání do kompostu. A přidání čerstvých kopřivových listů do výsadbové jámy při přesazování okurek nebo cuket může také přinést pozoruhodné výsledky, protože podporuje rychlý růst a odolnost rostlin vůči chorobám.

hnojivo z kopřiv iZdroj fotografie: Depositphotos

Pelyněk a jeho užitek

Přestože je pelyněk klasifikován jako kulturní rostlina, bývá často mylně považován za plevel. Je tomu nejspíš proto, že dokáže být neuvěřitelně odolný a umí regenerovat i z toho nejmenšího kousku kořene. Pelyněk však není jen chuťově výrazným kořením, ale lze jej využít i ke zlepšení půdy. Z pelyňku lze vyrábět nálevy nebo fermentované výtažky a je možné ho přidávat i do kompostu. Hořčiny v pelyňku navíc ničí mnoho patogenů, takže je účinný i proti některým obávaným chorobám, jako je fuzarióza.

Přeslička rolní má také využití

Ale kopřivy a pelyněk nejsou jedinými rostlinami, které zahrádkáři ocení. Přeslička rolní, je plevel, jehož likvidaci často věnují značné úsilí. Je to však vždy nutné? Ve skutečnosti přeslička slouží jako vynikající půdní kryt, který pomáhá udržovat vláhu během suchého léta. Má schopnost shromažďovat rosu, která stéká po jejích stoncích a zvlhčuje půdu. Nezastíní vysoké rostliny, jako jsou bobulovité keře nebo vzrostlá rajčata, takže přeslička rostoucí na zahradním záhonu nebo pod keřem rybízu nezpůsobí žádnou škodu. Klíčové je jen zabránit tomu, aby vytvářela semena.

Pelyněk plevel iZdroj fotografie: Pixabay

Vratič rovněž pomůže

Vratič je rovněž neocenitelným spojencem v boji proti mnoha škůdcům. Nálev z něj lze použít jako postřik na zelí, brambory a rybízové keře, kde účinně odpuzuje škodlivý hmyz. Větvičky této hořké byliny rozprostřené kolem rostlin zelí mohou navíc odradit bělásky a další záškodníky.

Které druhy plevele využíváte při zahradničení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články