Velké hlávky zelí: Není problém, s močovinou je to hračka

O zahrádku je nutné pečovat a dávat plodinám přesně to, co potřebují. Pro objemné hlávky zelí není nic lepšího, než močovina.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlávkové zelí je poměrně levná surovina, která má v české kuchyni své místo. Často ale bývá tato brukvovitá zelenina podceňována, a je to velká škoda. Jedná se o plodinu, která neobsahuje žádný tuk a jen minimum sacharidů, je proto perfektní pro redukční diety a zdravé stravování. Teplý zelný list doporučuje web iReceptář použít jako zábal na bolavé klouby, podrážděnou pokožku a otok. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že funguje také na zánět prsu u kojících žen. Jak si krásně velkou a zdravou hlávku vypěstovat doma?

Pěstování zelí má své zásady

Aby se této známé zelenině dařilo, je nutné je umístit na slunné stanoviště. Důležitý je nadprůměrný přísun vody po celou dobu růstu. Zálivku ale omezte zhruba 3 týdny před sklizní. Pokračující intenzivní zalévání by mohlo vést k praskání a uhnívání hlávky, varuje web Rostlinky. Rozlišují se rané odrůdy, které jsou vhodné k okamžité konzumaci a doporučuje se jejich předpěstování ve skleníku. S výsevem začněte již v únoru a přesaďte koncem března.

Pozdní druhy, jako je Polar či Holt, se hodí pro konzervaci i uskladnění. I ty si můžete předpěstovat, je zde ale možnost zasadit semena přímo do půdy. Jelikož tyto odrůdy dosahují větších rozměrů, je vhodné jejich umístění ve sponu 60×60 cm. Velikost ovšem ovlivníte vy sami. Zatímco Chalupáři-Zahrádkáři doporučují kravský hnůj, nabízí se i další možnost.

Dýně bude velká a sladká, stačí k ní přidat močovinu

Přísun živin je stěžejní

I zelí opotřebuje ke svému růstu živiny a minerální látky. Optimální poměr zajistíte dvoufázovým krmením. První se provádí ve chvíli, kdy se objeví první plnohodnotné listy na sazenicích. Smíchejte půl lžičky Nitrofosky v 1 litru vody a aplikujte ke kořenům. Na druhé krmení přichází řada před jejich přesazením do záhonu. V 5 litrové nádobě rozmíchejte lžičku močoviny a síranu draselného. Tím si zajistíte úrodu snů.

Záhon se zelím iZdroj fotografie: Piqsels
Dvoufázové krmení zajistí bohatou úrodu zelí

Hlávky bývají často zdrojem potravy zahradních škůdců, jako jsou například slimáci, kteří dokáží úrodu poměrně rychle zlikvidovat. Zatímco Chalupáři-Zahrádkáři doporučují pro jejich eliminaci pivo, pan Tomáš P. z Třeboně preferuje jiný způsob: Zkoušel jsem snad všechno a pomohly až dravé hlístice. Ty jsou za mě nejúčinnější.“ Doporučuje se ale také například kávová sedlina, rozemleté vaječné skořápky či kamínky.

Jak hnojíte hlávky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články