Cuketa se zvětší jedna báseň, donutí ji k tomu zálivka z humátu draselného

Zvětšete úrodu cukety díky správnému hnojení. Pomůže vám s tím pravidelná zálivka obohacená o humát draselný.

Velký plod cukety i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cuketa je tykvovitá plodová zelenina původem ze Střední Ameriky. Na záhonech se těší velké oblibě, neboť je celkem nenáročná a bohatě plodí. Přesto se vyplatí péči o ni nepodceňovat, při správném hnojení se můžete z úrody cukety radovat až do podzimu. V létě sáhněte po přírodních hnojivech s vysokým obsahem draslíku, který se postará o odolné rostliny, bohaté kvetení a velké plody.

Obří úroda cukety díky humátu

Nepostradatelný pro všechny rostliny uprostřed léta je draslík. Díky němu jsou schopné procesu fotosyntézy, lépe odolávají suchu a hlavně kvetou a jejich plody rychleji dozrávají. Dopřát jim ho můžete pomocí humátu draselného, který seženete buď v tekuté formě, nebo jako prášek. Jde o organické hnojivo, které vzniká rozkladem rostlinné hmoty a drobných organismů, jako je hmyz. Kromě draslíku humát obsahuje spoustu antioxidantů a dalších prospěšných látek, takže vaše cukety si na něm doslova smlsnou.

Hnojení cukety humátem je jednoduché a pohodlné. V deseti litrech vody (v nejlepším případě měkké dešťové nebo alespoň odstáté) rozmíchejte 5 gramů práškového nebo jednu polévkovou lžíci tekutého humátu draselného. Každý cuketový keřík zalijte litrem hotového roztoku. Nesnažte se cuketám přilepšit a nedělejte roztok silnější – mohlo by dojít k popálení kořenů a následnému úhynu rostlin. Takto cukety hnojte jednou za čtrnáct dní.

Kvetoucí a plodící cukety iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení cukety domácími hnojivy

Hnojiva nabitá draslíkem můžete cuketám dopřát i zpracováním kuchyňských zbytků. Pochutnáváte-li si rádi na banánech, nevyhazujte z nich slupky, ale připravte z nich tekuté hnojivo – slupky stačí zalít vodou a nechat tři dny stát. Poté směs sceďte a výslednou tekutinu rozřeďte čistou vodou v poměru 1:5. Úplně stejně můžete zpracovat i slupky z brambor – výluh však zřeďte vodou v poměru 1:10. Hnojení cukety domácími hnojivy provádějte jednou týdně.

Klíčová je u pěstování cukety správná zálivka

Cukety jsou stejně jako jejich příbuzné okurky náročné na vlhkost a potřebují zalévat pravidelně a vydatně. Zalévejte je alespoň dvakrát až třikrát týdně, v závislosti na tom, jaké panuje počasí a jakou máte půdu v zahradě – pod cuketami by měla být ideálně stále vlhká. Nikdy nezalévejte příliš studenou vodou, kořeny rostlin by utrpěly šok a přestaly by přijímat živiny z půdy. Cukety zalévejte přímo u kořene a snažte se vyhnout listům, abyste předešli rozvoji plísňových chorob.

Jak pečovat o cukety v letních měsících

Jak hnojíte cukety v průběhu léta?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články