Kompletně obsypaný strom jablky: Hnojivo pro jabloně aplikuji na podzim, vyplatí se s ním nešetřit

Pro zvýšení plodnosti jabloní je možné použít několik metod. Vyberte si tu, která přivede k životu i vaše jabloně.

i Zdroj fotografie: Freepik / Globetrotter / Creative Commons / CC-BY
                   

Péče o ovocnou zahradu není nikdy jednoduchá. A právě proto musíte vědět, jak správně na to. Jedině tak se budete moci těšit z velké úrody po mnoho dalších let. A to i u stromů, které už vypadají na odpis a na jaře kvetou jen málo, nebo dokonce vůbec ne.

Vyživte svůj sad popelem

Pokud se u svých stromů potýkáte se žloutnutím listů na okrajích, k čemuž se přidává i deformace plodů, určitě to nenechte jen tak. Místo toho je přihnojte dusičnanem draselným nebo třeba dřevěným popelem. Ten obsahuje celou řadu důležitých látek. Ve hře je například železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a mnohé další důležité stopové prvky. V popelu v zásadě nenajdete pouze dusík, a ten lze ke stromům dodat kompostováním. A kolik popela použít? Jeho množství by u hnojení jabloní nemělo překročit 50–70 gramů na m2.

Jak podpořit účinek popela

Pokud chcete mít příští podzim ještě větší úrodu jablek, podpořte působení popela jedlou sodou. Není na tom nic složitého – jednoduše rozpusťte 2 polévkové lžíce sody v 10 litrech vody a použijte jako zálivku. Toto množství vystačí pro jednu vzrostlou jabloň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro maximální účinek jedlé sody na stromy je doporučena aplikace tohoto hnojiva třikrát za sezónu:

  • začátkem července,
  • koncem července
  • a před příchodem zimy.

Uvidíte, jak velká jablka budete příští rok mít. A potěší vás i plnou chutí a příjemnou vůní.

Kombinujte popel s močovinou

Při hnojení stromků dlouhodobě dbejte na to, aby byla půda bohatá na živiny. Vsadit však můžete i na hnojení celé plochy, aniž byste se obtěžovali se zálivkou. A jak na to? Na 1 čtvereční metr půdy byste měli použít 1 kbelík kompostu, 25 gramů draselné soli, 30 gramů močoviny a 45 gramů superfosfátu.

Tím dodáte svému ovocnému sadu vše, co potřebuje. Pokud chcete raději používat čistě přírodní materiály, pak neházejte flintu do žita a místo toho na stejnou plochu rozhoďte 1 kbelík kvalitní zahradní zeminy, 1 kbelík kompostu a nakonec ještě 2 polévkové lžíce popela. Nejlépe se při hnojení jabloní v sadu uplatňuje popel vzniklý po spálení slunečnicového odpadu nebo březového, lipového a dokonce také ovocného dřeva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tajemstvím je postřik na listy

Na jaře pak úrodnost jabloní podpoře ještě výživovými postřiky na listy. A jak na to? Na dusíkaté hnojivo budete potřebovat 2 polévkové lžíce močoviny zředěné v 10 litrech vody. Víc opravdu není třeba. Vše stačí pouze aplikovat postřikem na mladé listy. Pokud jste se v předchozím období potýkali i s nějakými nemocemi stromů, pak vsaďte na jód. V tomto případě použijte 10 ml jódu zředěného v 10 litrech vody.

A na postřik lze použít i výluh z popela, pokud víte, jak ho připravit. 1 šálek popela zalijte 2 litry horké vody, zamíchejte a po vychladnutí přeceďte. Poté toto množství dolijte vodou na 10 litrů a použijte jako postřik. Popel obsahuje mnoho draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku, železa a zinku i další stopové prvky nezbytné pro jabloně a další ovocné stromy. Ty se navíc prostřednictvím listového hnojení dostanou do koruny stromu opravdu rychle.

Jaké jsou vaše triky pro hnojení ovocného sadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články