Díky tomuto prášku jahodníky krásně kvetou a plodí sytě červené jahody. Je čas posypat královské záhony

                   

Výnos jahod přímo závisí na způsobu pěstování a také na péči, kterou této plodině věnujete. Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, pak si namíchejte svoje vlastní. Pro zahrádkáře, kteří milují nové tipy a techniky pěstování, bude zajímavé přihnojování jahod hořčičným práškem a další polozapomenuté techniky, garantující větší úrodu a lepší chuť lahodných plodů.

Proč hnojit jahody hořčičným práškem

Rozemletá zrna hořčice se ve spojení s vodou a mýdlem používají jako insekticid. Ovšem uplatníte je i při péči o jahody. Žádnou složitou přípravu potřebovat nebudete. Prášek jednoduše rozhoďte mezi jahody (předávkování nehrozí, pokud zeminu vyloženě „nepotáhente“ žlutým povlakem) a nechte být. Déšť a zálivka budou společně postupně uvolňovat živiny i štiplavé látky. Ty první pomohou jahody skvěle vyživit, a ty druhé odradí mnoho potenciálních škůdců.

A to jak těch, kteří žijí v zemi, tak i těch pozemních. Nebudete se tak muset o svou úrodu dělit se slimáky, mravenci a dalšími nezvanými hosty. Ale pozor – pokud budou jahody ležet přímo na zemině, pak je před konzumací doporučujeme omýt (což by koneckonců mělo být samozřejmostí vždy). Před zimou pak přihrňte jednotlivé keříky dobře vyzrálým kompostem. Vaše rostliny vám budou vděčné.

Jahody pohnojí i jehličí

Pokud máte na zahradě malý jehličnatý háj, můžete odpad z něj využít pro techniku mulčování jahod jehličím. Jde o vynikající přírodní hnojivo, protože se opravdu rychle rozkládá a obohacuje zeminu o cenné živiny. Při pokládání jehličnatého mulče pod jahody však nemusíte používat jen samotné shrabané jehličí, skvěle vám poslouží i kousky kůry nebo šišky. Tato jehličnatá směs však neslouží jen pro výživu – dobře totiž propouští vzduch i vodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jahody tedy ochrání před nadměrným odparem a zároveň se postará o ideální mikroklima v okolí kořenů. Mulčování jahod jehličím má však i jednu poměrně velkou nevýhodu – zvýšení kyselosti půdy. To nevadí, pokud je vaše voda určená pro zalévání tvrdá, obsahuje totiž vápník, který celou reakci přirozeně zvrátí. Ovšem je-li voda měkká, pak před položením vrstvy jehličí rozptylte mezi jahodníkové keře popel. Postačí jedna sklenice na metr čtvereční.

Jehličí jako zahradní mulč

Ovšem jehličí můžete použít jako mulč pro jiné kyselomilné rostliny. Oblíbí si ho například borůvka, rododendron, měsíček lékařský, begonie, azalka, okrasná trnka, brusinka, klikva, okrasný dub, magnolie, vřes, vřesovec nebo půvabná hortenzie. Poskytne tak skvělý základ vašemu vřesovišti nebo stinnému koutu zahrady, na kterém budete moci dále bez omezení stavět.

Mulčování jahod pilinami

Pokud přístup k jehličí nemáte, pak můžete své jahodníky zamulčovat pilinami listnatých stromů. Ale pozor – jestliže jsou piliny velmi jemné, mohou přitahovat mravence. Navíc se při zalévání jahod slepí k sobě a časem odhalí kořeny jahodníků. Nejlepší je proto vždy mulčovat jahody hrubými hoblinami. Ty totiž dobře udržují teplotu, ale zároveň umožňují rostlinám volně růst. Možné je samozřejmě i použití slámy apod.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování jahod?

Máte rádi neotřelé zahradní tipy a triky? Pak vás určitě potěší tato dokonalá odrůda stále plodících jahod
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články