Jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) a jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též jako lesní jahoda, patří na našich zahradách k velmi oblíbeným druhům ovoce. Pěstovaly je už naše (pra)babičky. A právě od nich podchází trik s jódem a popelem. Díky němu se obejdete bez drahých hnojiv z obchodu. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu?
Hnojení jahod jódem a popelem
A na co se tedy soustředit? Příprava hnojiva pro jahody není vůbec složitá. Musí být ovšem aplikovaná včas, a to nejpozději v době květu. A co si připravit k ruce?
- 10 litrů vody,
- manganistan draselný – ½ lžičky,
- jód – 15 kapek,
- amoniak – 2 polévkové lžíce,
- dřevěný popel – 200 gramů.
Krystaly manganistanu draselného nejdříve rozpusťte samostatně ve sklenici vody. Poté do kbelíku s vodou přidejte jód a amoniak, důkladně promíchejte a teprve poté přilijte manganistan draselný. Do popela poté v jiné nádobě nalijte asi 0,5 l vroucí vody, promíchejte a vylouhujte alespoň 2–3 hodiny. Přeceďte a teprve poté roztoky promíchejte a použijte jako běžnou zálivku pro hnojení jahod. Získáte překvapivé benefity.
Hnojení jahod hnojem
Ovšem vyživování jahod jódem a popelem není jedinou možností domácího hnojení. Skvěle se osvědčuje také hnůj, ovšem v kombinaci se síranem amonným. A jaký zvolit poměr?
- Voda – 10 litrů,
- hnůj – 0,5 kg,
- síran amonný – 1 polévková lžíce.
Vše smíchejte a použijte jako zálivku. Budete potřebovat asi 1 litr na rostlinu. Pokud ovšem tyto složky doma nemáte. Pak můžete ke hnojení jahod použít i běžná minerální hnojiva. Pamatujte si však, že jakékoliv hnojení musí probíhat při teplotě vzduchu nad 16 °C a při teplotě půdy od 8 °C. Dříve nedokážou jahodníky žádné živiny vstřebávat. A hnojení vždy aplikujte na vlhkou půdu, jinak by mohlo dojít k poškození citlivých kořenů
Mulčování jahod jako základ úspěchu
Jahodníky jsou ovšem velmi citlivé i na přeschnutí. Tomu můžete předejít použitím toho správného mulče, který ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti. Použít můžete celou řadu vhodných materiálů. Mezi ty nejlepší patří:
- kůra stromů,
- seno,
- borové šišky,
- posekaná tráva,
- sláma,
- spadané listí
- nebo dřevní štěpka.
Další péče je už nenáročná. Po odkvětu zbavte jahodníky nadbytečných šlahounů (pokud tedy nechcete pěstovat nové jahodníkové rostlinky) a před zimou pak přihrňte jednotlivé keříky dobře vyzrálým kompostem, jež se umí s chladnými teplotami (hrozícími namrznutím jahodníků) opravdu skvěle popasovat.
Jaké triky používáte pro pěstování jahod vy?