Ani v říjnu není ještě pozdě na hnojení jahod. Správně namíchané směsi podle lidové receptury pojistí maximální úrodu v příští sezóně

Červené, šťavnaté, chutné a voňavé jahody jsou snem snad každého majitele užitkové zahrady. Pojistěte si jejich úrodu hnojením.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na podzimní hnojení jahod stále ještě není pozdě. Dodáním těch správných živin je možné maximalizovat úrodu v příštím roce. Jako bonus získáte mnohem odolnější jahodový záhon, který si lépe poradí se všemi chorobami a škůdci.

Které jahody na podzim hnojit

Na našich zahradách je nejčastěji pěstována kulturní forma alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Znát ho však můžete i pod odbornými názvy Fragaria × ananassa nebo také Fragaria × grandiflora).

Jde o umělé vytvořený druh vzniklý křížením dvou jiných druhů jahodníku – jahodníku virginského (Fragaria virginiana) a jahodníku čilského (Fragaria chiloensis). Proto se mu říká také kulturní kříženec a právě on hnojení potřebuje. Naopak jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda se bez dodatečného přísunu živin obejde, i když mu samozřejmě neuškodí.

Organická hnojiva pro jahody

Jahody nejlépe rostou v lehkých půdách. Ty však musí být zároveň bohaté na humus a nevysychající. Pro zajištění takových podmínek je proto nejlepší aplikovat organická hnojiva s dostatečným předstihem před výsadbou jahodníků. Nejlepším hnojivem pro jahody je v tomto ohledu jednoznačně kompost, který si sami vyrobíte. Jeho vhodnou náhradou může být hnůj. Obě tato hnojiva je doporučeno používat v dávce 30 až 35 litrů na 10 m² pozemku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se jejich použití liší? Pamatujte na to, že zatímco kompost lze přimíchávat do půdy i těsně před výsadbou jahod, v případě hnoje tomu tak není. A vždy musíte používat výhradně dobře kompostovaný hnůj. V žádném případě nedávejte k jahodám ten čerstvý, mohli byste jim popálit kořeny. Ovšem i kompostovaný hnůj je třeba aplikovat nejpozději 5 až 6 týdnů před datem výsadby jahod.

Jak hluboko zapracovat hnůj

Rozhozený hnůj je třeba zarýt do hloubky 10 až 20 cm na lehkých půdách a přibližně 5 až 15 cm na těch těžších. Další živiny pak může jahodám poskytnout i čedičová moučka. Jde totiž o minerální hnojivo přírodního původu bohaté na oxid křemičitý, který pomáhá jahody celkově posilovat a dodává jim odolnost vůči chorobám. Čedičová moučka jako bonus také půdu na záhonku s jahodami zúrodňuje a provzdušňuje.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

Celkově pak jahodám dodává komplexní řadu makro a mikroprvků (fosfor, draslík, hořčík, měď, bór, železo a mnoho dalších). Při přípravě půdy touto metodou je vhodné v závislosti na její kvalitě použít 1,5 až 3 kg čedičové moučky na 1m² záhonu. A protože toto oblíbené přírodní hnojivo neobsahuje dusík, lze ho bez potíží použít i jako ideální podzimní hnojivo pro komplexním vyživení jahodníku. V takovém případě je vhodné vsadit na množství 200 až 300g na 10m² jahod.

Další výhody čedičové moučky

Pokud toto hnojivo aplikujete během vegetační sezóny (metodou rozprašování na zalitý záhon), ochráníte tak jahody před mnoha škůdci a chorobami. Mimo jiné jde o osvědčenou metodu proti slimákům.

Jak pečujete o svou ovocnou zahradu na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články