Velké a sladké maliny zařídí hnojivo s draslíkem a fosforem

Aby maliníky dobře plodily, potřebují pravidelně doplňovat živiny. Začátkem léta jim dopřejte hlavně fosfor a draslík.

i Zdroj fotografie: Свифт / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maliny jsou jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji pěstovaných druhů drobného ovoce. Nejenže skvěle chutnají a voní, ale jsou nabité vitamíny a minerály. Maliníky patří mezi odolné keře, přesto je nezbytné jim dopřát adekvátní dávku živin, na které jsou náročné. Chcete-li sklízet sladké a voňavé plody, vyplatí se hnojení malin nezanedbávat. Správný čas na přikrmení keřů maliníku nastává na přelomu května a června po jejich odkvětu.

Maliníku dopřejte slunce a vláhu

Pěstování malin sice není žádná věda, přesto platí několik pravidel, která se vyplatí dodržovat. Chystáte-li se vysadit maliníkové keře, najděte jim slunné místo, kde budou nejlépe dozrávat nejsladší plody. Ideální je pro ně středně těžká, neutrální až mírně kyselá půda. Maliník je vlhkomilná rostlina, nezapomínejte tedy na pravidelnou zálivku, bez ní se bohaté sklizně nedočkáte. Pozor ale i na přemokření, které by mohlo vést k hnilobě. Důležitou roli hraje v neposlední řadě pravidelné hnojení malin několikrát během roku.

Jak na hnojení malin po odkvětu

Hlavní hnojení malin se provádí zpravidla brzy na jaře a na podzim. Chcete-li se však dočkat bohaté úrody velkých plodů, musíte keřům přilepšit i ve chvíli, kdy odkvétají a začínají nasazovat plody. V této době potřebují dávku draslíku a fosforu. To jim můžete dopřát v podobě zakoupeného hnojiva speciálně určeného pro maliny a ostružiny, které aplikujte podle návodu na obalu. Stejně dobře ale poslouží i výluh z dřevěného popela, který si jednoduše vyrobíte sami doma. Popel také můžete nasypat přímo pod keře a vydatně zalít.

Zralé maliny iZdroj fotografie: Pixabay

Žluté listy jsou voláním o pomoc

Začnou-li se na maliníku objevovat žluté listy, znamená to, že s keřem není něco v pořádku. Častým důvodem je nedostatek živin (zejména železa). To spraví síran železnatý neboli zelená skalice. Hnojení malin síranem železnatým se provádí postřikem na list brzy ráno nebo večer. Maliníky ale mohou trápit i škůdci, jako jsou mšice nebo květopas jahodníkový. Tehdy je nezbytné ošetřit keře konvenčním nebo domácím postřikem. Problémem může být i příliš zásaditá nebo naopak kyselá půda.

K dostání je řada druhů malin. Seznamte se s nimi a zjistěte, jak o ně pečovat

Jak se osvědčilo hnojit maliníky vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články