Chutné, šťavnaté a sladké rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) patří na záhoncích i ve sklenících k velmi často pěstovaným druhům zeleniny. Jeho plody obsahují navíc mnoho užitečných látek, jak jsou například vitamíny C, B, E nebo minerální látky jako draslík a hořčík. A samozřejmě v nich také najdeme i karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein, což jsou skvělé přírodní antioxidanty.
Fosfor pro rajčata
Tuto zeleninu je nutné vyživovat komplexními hnojivy už od doby, kdy poprvé nasadí na květy. Ovšem jeden prvek je v tomto ohledu vůbec nejdůležitější – fosfor. Působí totiž pozitivně jak na velikost plodů, tak i na sladkost rajčat. Pokud ho tedy nebudou mít vaše sazenice dostatek, nikdy se vysněné úrody těch nejbáječnějších plodů nedočkáte. A jak ho dodat rostlinám přírodními cestami?
Kostní moučka pro rajčata
Pokud doma máte toto pohnojení, pak byste měli vědět, že je vynikajícím zdrojem fosforu. V objemu kostní moučky totiž najdete asi 18–24 % a nechybí ani dusík (0,7–7 %). Právě kostní moučku byste proto měli použít pro sladší rajčata. Navíc je v obchodech k dostání za velmi příznivou cenu. A stačí ji jen zapracovat do půdy.
Banánová slupka pro rajčata
I banánové slupky, které běžně vyhazujeme jako odpad, jsou bohaté na fosfor, dusík a draslík. Pomáhají také rajčata ochránit před škůdci a chorobami a zároveň zajišťují, že mladé sazenice i starší rostliny kvetou opravdu dlouho. Do zálivkové vody určené pro rajčata stačí přes noc naložit banánové slupky (na 5 litrů stačí dva až tři kusy) a poté použít jako zálivku.
Rýžová voda jako hnojivo
Pokud necháte přes noc rýži namočenou ve vodě a poté ji rozmixujete na kaši, vznikne vám skvělé hnojivo s vysokým obsahem fosforu. Použít lze samozřejmě i vodu po vaření rýže – nesmí však být osolená. Pokud nebudete hnojivo před použitím cedit, pak zbytky rýže překryjte malým množstvím zeminy, aby neplesnivěly.
Která přírodní hnojiva dopřáváte rajčatům vy?