Dvě polévkové lžíce škrobu pod každý keř a rybíz se bude sbírat po kýblech

Škrob se může stát skvělým výživovým médiem pro zahradní ovocné dřeviny. Perfektně svědčí například rybízu.

Hnojení rybízu škrobem ho může pomoci správně nastartovat i Zdroj fotografie: Dana YI / Creative Commons / CC BY-SA.20
                   

Rybíz je oblíbenou plodinou v českých zahradách. Tato rostlina je schopna produkovat bohatou úrodu, ale je třeba jí zajistit správnou péči a výživu. Jedním ze způsobů, jak zajistit správnou výživu rybízu, je hnojení škrobem.

Proč hnojit rybíz škrobem

První výhodou hnojení rybízu škrobem je jeho nízká cena. Škrob je relativně levnou surovinou, snadno dostupnou v obchodech s potravinami. Proto je hnojení škrobem ekonomickým řešením pro pěstování rybízu. Druhou výhodou je to, že škrob obsahuje mnoho důležitých živin, jako jsou dusík, fosfor, draslík a vápník. Tyto živiny jsou nezbytné pro růst a vývoj rostlin, včetně rybízu. Hnojení rybízu škrobem navíc umožňuje rostlinám získat tyto živiny v přirozené a trvale udržitelné formě.

Třetí výhodou hnojení rybízu škrobem představuje celková jednoduchost toho procesu. Škrob je totiž snadno rozpustný ve vodě. To umožňuje rychlé a účinné vstřebávání živin rostlinami. Rovněž zlepšuje strukturu půdy a zvyšuje její schopnost udržovat vlhkost, což je velmi užitečné právě pro rybíz, který vyžaduje během období kvetení a zrání plodů konstantní vlhkost. A pokud váš ovocný keř ještě nezačal rašit, můžete vyzkoušet i šikovný postřik horkou vodou.

Hnojení rybízu škrobem ho může pomoci správně nastartovat iZdroj fotografie: Piqsels

Ekologie na prvním místě

Navíc je tímto způsobem je možné omezit používání chemických hnojiv a pesticidů. Tyto látky mohou mít při častém použití negativní vliv na zdraví rostlin i člověka, takže se pro použití na domácí zahradě příliš nehodí. Oproti tomu je škrob přírodní řešení, které nezanechává žádné zbytky chemických látek v půdě ani v plodech rybízu.

Jak hnojit rybíz škrobem

Celý postup je opravdu velmi jednoduchý. Stačí smíchat škrob s vodou v poměru 1:10 a aplikovat roztok na kořeny rostlin jako běžnou zálivku. Tento postup lze provést několikrát během sezóny, aby byl zajištěn dostatečný přísun živin. Poprvé byste to však měli stihnout ještě před tím, než rybíz začne ve větší míře pučet. A to i u okrasného rybízu.

Proč hnojit rybíz škrobem iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možnosti hnojení rybízu

Pokud chcete svůj rybíz vyživit opravdu plnohodnotně po všech stránkách, můžete sáhnout i k dalším prostředkům. Na jaře se například doporučuje aplikovat hnojiva s vyšším obsahem dusíku, což podpoří růst rostliny. Skvělý je dusičnan amonný, močovina nebo dusíkaté hnojivo. Doporučená dávka pro dospělé rostliny je obvykle kolem 50 – 70 g na m².

Je však možné vsadit i na organická hnojiva. Lze použít kompost, hnůj apod., které dodávají rostlině nejen dusík, ale také další důležité živiny. Aplikujte asi 5 – 7 kg na m², to rybízu ke spokojenosti bohatě stačí. Na chudých půdách však potřebují rybízy pro svůj zdravý růst a vývoj především fosfor a draslík. Proto je dobré k nim aplikovat hnojiva s vyšším obsahem těchto živin, jako je superfosfát nebo draselné hnojivo. Dávka závisí na konkrétním typu, vždy je k třeba se řídit návodem.

Jarní řez rybízu – ukázka řezu a zajímavosti

Jak přikrmujete rybíz na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články