Jarní hnojení třešní: Velké sladké plody zařídí hnojiva s vyšším obsahem dusíku

Hnojení třešní by se mělo odehrát ještě před tím, než začnou nasazovat na plody. Použití těch správných prostředků se vyplatí.

i Zdroj fotografie: Guithem Vellut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Třešně jsou oblíbenou ovocnou plodinou, která se pěstuje po celém světě. Pokud máte to štěstí a rostou vám na zahradě, musíte o ně pečovat a dávat jim vše, co potřebují, aby byly zdravé a produktivní. Navíc správné hnojení může přispět i k perfektní chuti plodů.

Jak poznat podvyživenou třešeň

Leckdy na nedostatek vy výživě upozorní tyto stromy i samy, a to jednoduše svým vzhledem. Prvním vodítkem jsou listy – pokud jsou listy vašich třešňových stromů malé a nažloutlé nebo se na nich objevují skvrny, může to být právě známka nedostatečné výživy. Dalším spolehlivým ukazatelem je i malé množství květů a plodů.

Ty pro svůj vývoj potřebují dusík, fosfor a draslík a jestliže ho nemají, neobjevují se. Také pokud vaše stromy rostou pomalu nebo se zdají být slabé, mohou být nedostatečně živeny. Dalším spolehlivým znakem je pak předčasné usychání a padání listů. To totiž může být způsobeno nedostatkem živin, zejména dusíku.

Čím ještě teď pohnojit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy nejlépe hnojit třešně?

Hnojení třešní se obvykle provádí na jaře, po odkvětu a před tím, než se plody začnou tvořit. Toto období se nazývá vegetativní růst a je důležité pro vývoj nových výhonků a listů. Hnojení v tomto období pomáhá stimulovat růst stromů a zvyšuje výnos plodů. Ovšem pokud jste některé známky podvýživy zaznamenali už v minulém roce, je vhodné přistoupit ke hnojení co nejdříve – klidně ještě před tím, než stromy rozkvetou. A nezapomeňte ani na ochranu proti škůdcům.

Jaké hnojivo použít pro třešně

Pro hnojení třešní se doporučují hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Dusík je zodpovědný za růst rostlin a rozvoj zelených částí. Výhodnější jsou organická hnojiva, např. hnůj, který obsahuje nejen dusík, ale také další důležité živiny, jako je fosfor a draslík. Tyto živiny jsou nezbytné pro tvorbu plodů a pro kvalitu ovoce. Rozleželý hnůj nebo dobře vyzrálý kompost je vhodné ke stromům dodat 3 až 4 krát ročně (hnojivo se rozhazuje pod obvodem koruny, aby ho stromy zvládly co nejlépe využít).

Čím ještě teď pohnojit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak aplikovat organické hnojivo

Hnojivo je nejlepší aplikovat v blízkosti kořenového systému třešní. Když ho pouze rozsypete na povrch půdy, nedostane se k hlouběji položeným kořenům, kde jsou nezbytné pro přijímání živin. Proto je vhodné hnojivo zakopat do země, ideálně do hloubky asi 10 cm. Pokud máte třešně vysazené v řadách, hnojivo můžete aplikovat podél celé řady, aby se rozložilo rovnoměrně.

Hnojení pro maximální sladkost třešní

Jestliže vám jde o sladkost plodů, můžete vyzkoušet i další osvědčené způsoby. Před květem použijte postřik z kyseliny jantarové (3 gramy kyseliny se rozpustí v 10 litrech vody). Před květem se také vyplácí postřik z fosforu a draslíku. Ten je ovšem nutné doprovodit použitím popela. Po dvou až třech dnech se ke vzrostlému stromu přidá půl kbelíku dřevěného popela a dobře se zapracuje do půdy. A inspirovat se můžete i dalšími tipy na jarní péči.

Jak správně ošetřovat třesně a višně

Jak hnojíte své ovocné stromy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články