Jak na krásnou úrodu třešní: Hnojivo s dusíkem zařídí kýble plné sladkých plodů

Jaro je pro zahradu velmi důležitým obdobím. Vyplatí se například pohnojit třešně, aby vám poskytly skutečně sladkou úrodu.

i Zdroj fotografie: Maja Dumat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Třešně jsou oblíbenou ovocnou plodinou, a lze je najít v mnoha zahradách a ovocných sadech po celém světě. Abyste se však mohli každý rok těšit z bohaté úrody sladkých a šťavnatých plodů, je důležité na jaře věnovat pozornost správnému hnojení.

Jak hnojit třešně na jaře

Hnojení je klíčovým prvkem pro zajištění zdravého růstu a vývoje třešní. Je však třeba si uvědomit, že každý strom potřebuje jiné množství živin, proto je důležité věnovat pozornost správnému složení hnojiva. Pokud je půda těžká a jílovitá, je vhodné do ní přidat písek, aby se zlepšila její propustnost a zamezilo se stagnaci vody u kořenů.

Kromě toho je nutné přidat humus a popel, jež společně dodají do půdy draslík a fosfor, důležité prvky pro zdravý růst rostliny. Pro pěstování mladých třešní se nejlépe hodí minerální hnojiva obsahující superfosfát a chlorid vápenatý. Tyto prvky jsou nezbytné pro tvorbu kořenů a zajišťují správnou výživu třešňového stromu.

Hnojení třešní na jaře – co nezanedbat, pokud chcete maximálně sladkou úrodu iZdroj fotografie: _assbach / Creative Commons / CC BY-SA.20

Jak hnojit třešně během květu

V době, kdy stromy kvetou, je také vhodné aplikovat hnojivo obsahující dusík. Dusík je důležitým prvkem pro růst listů a kvetení. Stimuluje tvorbu poupat a pomáhá vytvářet plody. V této fázi růstu třešňových stromů je nejlepší použít močovinu nebo dusičnan amonný. Tato hnojiva obsahují vysokou koncentraci dusíku a umožní třešňovým stromům rychle růst a vyvíjet se. Při hnojení velmi mladých stromů je však třeba sáhnout po jiné metodě. Pokud je vaše třešeň mladší než 7 let, měla by být vyživována 3 až 4krát ročně organickou hmotou.

Ke sladším plodům vám pak pomůže postřik z kyseliny jantarové (seženete v dobře zásobených lékárnách). Tento postřik by měl být proveden ještě předtím, než se na stromech objeví květy. Stačí přidat 3 g kyseliny jantarové do 10 litrů vody a roztok poté rovnoměrně rozprášit po větvích. Během tvorby květů je také vhodné stromy vyživovat hnojivy obsahujícími fosfor a draslík, což zlepší chuť plodů. Po aplikaci tohoto hnojiva se také doporučuje nasypat pod každý strom šálek popela, což pomůže dodat do půdy další minerály a zlepšit její pH.

Čím ještě teď pohnojit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o hnojení třešní

Doporučuje se, aby se první dávka hnojiva vždy aplikovala v době, kdy jsou stromy ještě v částečně klidovém stavu, tedy na podzim nebo na jaře. Pokud se hnojivo aplikuje během plného růstu, mohou být poškozeny kořeny. Je také velmi důležité pravidelně sledovat zdraví stromů a při prvních příznacích chorob nebo škůdců okamžitě jednat.

Včasná detekce a prevence mohou snížit riziko šíření chorob a minimalizovat poškození vašich třešní, což vám rovněž pomůže k maximální úrodě. Kromě hnojení je také důležité pravidelně kontrolovat stav třešňových stromů. Je třeba pravidelně odstraňovat vadné a poškozené větve, aby se zamezilo rozvoji nemocí a škůdců. Doporučuje se také provádět postřiky stromů proti škůdcům a během období sucha stromky pravidelně zalévat.

Jak se o své třešně staráte na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články