S velkou úrodou rajčat a paprik pomůže dusičnan vápenatý

Vychutnejte si opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů díky této výživné zálivce. Po ní rajčata i papriky porostou jak splašené.

čím hnojit papriky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V létě nastává požehnaný čas, kdy jen tak vyrazíte na zahradu s miskou nebo košíkem v ruce a sklízíte plody své tvrdé práce a velkého množství času, který jste rostlinám v průběhu roku dopřávali. Pokud jim zajistíte opravdu důkladnou péči, vaše odměna bude opravdu veliká. Vhodným hnojivem stimulujete růst a vývoj rostlin, a navíc podpoříte jejich imunitní systém.

Jak správně pečovat o rostliny

Správný vývoj rostlin zajistíte tím, že jim vytvoříte ideální životní podmínky. Každý druh má specifické požadavky na množství světla, teplotu, zálivku vodou i množství potřebných živin. Nevyzpytatelné výkyvy teplot, které jsou pro jarní dny typické, vás přesto mohou o celou úrodu připravit. Naštěstí existují prostředky, díky kterým se rostliny rychle vzpamatují. Tato zálivka nakopne jejich růst.

Čím ošetřit papriky a rajčata

Náhlý pokles venkovní teploty může růst vašich rostlin zbrzdit nebo na čas zcela zastavit. V některých případech se na stoncích a listech mohou objevit různé deformace, listy blednou nebo získávají fialový nádech. V tuto chvíli je třeba začít jednat, abyste ještě stihli včas napáchané škody napravit. S tímto problémem vám dokáže pomoci vhodně zvolená hnojící směs.

Rajčata, sazeničky a plody iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete k přípravě hnojiva potřebovat

Jedno z nejlepších hnojiv, kterým rajčata a papriky vyživíte, je dusičnan vápenatý. Kořeny si z něj dokážou snadno vytáhnout potřebný dusík a vápník, které stimulují vývoj zelených částí rostlin i kořenového systému. Díky této zálivce vaše sazenice zesílí a budou mnohem odolnější vůči napadení škůdci nebo dalším stresovým faktorům. 

Příprava hnojiva z dusičnanu vápenatého

Ve specializovaných obchodech seženete hnojící směs nazývanou ledek vápenatý. Dvě lžíce tohoto hnojiva smíchejte se třemi lžícemi dřevěného popela a zalejte 10 litry vody. Roztok důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily a odeberte 1 litr do nádoby stranou. Výsledný nálev použijte k zalévání kořenů rostlin. Odebraný litr nařeďte s dalšími 5 litry vody a pomocí rozprašovače naneste na listy a stonky.

Proč používat přírodní hnojivo

Chemické směsi mohou být pro rostliny na vaší zahradě i vaše zdraví velmi nebezpečné. Přírodní hnojící směsi jsou nejen šetrnější a bezpečnější, ale také mnohem ekonomičtější a ekologičtější. Nebezpečné látky, které syntetická hnojiva obsahují mohou narušit ekosystém na vaší zahradě a napáchat tak nezvratitelné škody. K hnojení zahrady přitom snadno využijete organické zbytky z domácnosti a další přírodní produkty, které vás přijdou jen na pár korun.

Čím hnojit papriky, cukety a dýně

Čím hnojíte papriky a rajčata vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články