Srpnovým zachráncem pro okurky je hnůj, zvětší je a dodá jim správnou chuť

Pokud vám okurky v srpnu stále nechtějí dozrát, podpořte je hnojem. Díky této směsi budou plody větší, chutnější a křupavější. Navíc vás toto hnojivo vyjde jen na pár korun.

Suché a žluté listy okurek i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Snad každý netrpělivě vyhlíží okurkovou sezonu. Ať už dáváte přednost zeleninovým salátům nebo osvěžujících limonád, jejich zásoba není nikdy dostatečně velká. Díky správné péči a pravidelnému používání vhodných hnojiv budou výsledné plody velké a plné lahodné chuti. Nepodceňujte důležitost srpnového hnojení a obohaťte záhony o dávku hnoje.

Na co si dát při pěstování okurek pozor

Aby vám rostliny dobře prospívaly a plodily, musíte jim zajistit ty nejlepší životní podmínky. To spočívá především v dostatečném množství světla, tepla, vody a důležitých živin. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, protože zajišťuje výměnu vzduchu u kořenů, a zároveň pravidelný odtok přebytečné vody. Jakmile se na stoncích objeví žluté listy, znamená to nedostatek vody nebo některé z potřebných živin.

Čím okurky v srpnu hnojit

Abyste chřadnoucí a strádající okurky zachránili, musíte nejprve odhalit příčinu tohoto problému. Teprve poté vyberte nejrychlejší a nejúčinnější řešení. Naštěstí existují tři hnojící směsi, které lze k výživě okurek v srpnu použít a dodat jim tak veškeré potřebné látky. Nemusíte tak nutně kupovat drahá speciální hnojiva plná chemických látek, která jsou nebezpečná pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví.

Hnojivo z dřevěného popela

Tímto způsobem rostlinám skvěle prospějete, a ještě využijete organické zbytky ze své domácnosti. Díky dřevěnému popelu posílíte kořenový systém a zlepšíte celkovou imunitu. Při aplikaci stačí jednoduše popel nasypat na záhon mezi okurky a nechat působit. S každou zálivkou se budou živiny postupně uvolňovat a vyživovat kořeny. Takto navíc vytvoříte přírodní bariéru před některými škůdci a ochranu proti bakteriálním chorobám.

Okurky na volném záhoně iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo z plevelných bylin

Další možností je k výživě okurek využít superfosfát. Pro přípravu této směsi budete potřebovat 2 polévkové lžíce vhodné směsi smíchané s 10 litry vody. Každý keř spotřebuje přibližně 2 litry připraveného roztoku. Účinnějším způsobem, jak rostlinám dodat, co potřebují, je výroba nálevu z divizny nebo kopřiv. Stačí bylinami naplnit kyblík, zalít vodou a nechat fermentovat na slunném a teplém místě. Jakmile se na povrchu objeví pěna, máte hotovo a lze nálev začít používat.

Hnojivo z hnoje

Velmi efektivní a jednoduchý způsob hnojení spočívá ve využívání fermentovaného hnoje. 3 kg této hmoty vložte do kyblíku, zalijte 10 litry vody a nechte týden odstát. Poté každý litr nařeďte s dalšími 10 litry vody a nalejte přímo ke kořenům rostlin. Po dvou týdnech aplikaci tohoto nálevu zopakujte a okurky budou opravdu odolné a jejich plody velké a opravdu chutné.

Jak na okurky od semínka po sklizeň

Čím pravidelně hnojíte okurky v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články