Hořké okurky jsou strašákem pro každého zahradníka. Lámou si s nimi hlavu i zkušení, jelikož i při zdánlivě stejné péči každý rok, se tu a tam objeví hořké kusy. Příčin může být několik, ale i při takové úrodě nemá cenu plodiny vyhazovat. Hořkosti se totiž můžete jednoduše zbavit a pochutnat si na své úrodě i tentokrát.
Proč okurky hořknu
Tato zelenina má ve zvyku se o sebe postarat a zamezit možnému nebezpečí. Když cítí, že je umístěna do nevhodných podmínek, začne vylučovat látku zvanou „cucurbitacin“, která je hlavní příčinou hořkosti. Mezi nevhodné podmínky spadá například:
- Přílišná vlhkost
- Sucho
- Chladno
- Nevhodné teplo
- Nedostatek světla
Stačí jedna malá změna v prostředí a okurka může mít zcela jinou chuť, než kterou se pyšnila minulý rok.
Hořkost a zdraví
O své zdraví se v případě požití takových okurek nemusíte bát. Cucurbitacin je látka naopak pro tělo prospěšná, ale jen v omezeném množství. Není třeba se přemáhat a hořké okurky konzumovat. Raději se vždy snažte hořkost odstranit.
Jak se hořkosti zbavit
Pozor si dejte už při výběru okurek. Některé odrůdy jako je F1 jsou vyšlechtěny k tomu, aby snesly zhoršené podmínky, a proto hořknou jen velmi výjimečně. Pokud si při pěstování nejste jisti, jak to s vaší rostlinou vypadá, můžete olíznout i kus listu. Pokud bude hořký, čeká to samé i vaše okurky.
Pokud se tak již stalo a sklidili jste hořké okurky, neváhejte se pustit do procesu, který je nepříjemné chuti zbaví.
Celé okurky můžete vložit do nádoby s vodou, kde po dvanácti hodinách ztratí největší část hořkosti. Okurky můžete také nakrájet na plátky, osolit, a teprve poté opláchnout pod tekoucí vodou.
Správné podmínky pro pěstování
Okurky jsou náchylné a vybíravé. Pěstujte je v teple a suchu. Zalévejte vždy jednou za tři nebo čtyři dny vodou, která má kolem dvaceti stupňů Celsia.