Žravé housenky dokážou během krátké chvíle zničit celou zahradu. A nezáleží na tom, zda útočí na okrasné nebo užitkové záhony.
I ti nejskromnější zahrádkáři si pravděpodobně v poslední době všimli nevzhledných děr v listech zelí a jiné zeleniny. To značí přítomnost housenky běláska zelného, škůdce, který je díky svému zbarvení ve svém larválním stádiu skoro nepolapitelný. A postupně se bohužel celá zahrada stává bojištěm, protože tyto housenky pustoší úrodu a způsobují značné škody. A jak tomu předejít?
První pomoc při napadení housenkami
Přítomnost těchto housenek často zjistíte až ve chvíli, kdy na zahradě způsobí již značné škody. Zásadní je rychle zjistit, zda je zelená housenka stále přítomna. Pokud se vám podaří škůdce přistihnout při činu, může být v některých případech účinný pokus o jeho ruční odstranění. Ovšem to samo o sobě obvykle nestačí, jak píše web ZahrádkářskáPoradna.
Výroba domácího postřiku proti housenkám
Pro případy, kdy je napadení rozsáhlé a tradiční metody selhaly, lze připravit specializované řešení s použitím snadno dostupných domácích ingrediencí. Tento sprej je šetrný k životnímu prostředí a nepoškodí zdraví vašich rostlin. Recept je jednoduchý; vezměte půl lžičky jedlé sody a smíchejte ji s jednou lžičkou saponátu. Vše rozmíchejte v jednom litru teplé vody a poté směs nechte vychladnout.
Nakonec odvar přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte jej na napadené rostliny, jak radí web MagazínDoma. Nejlepší je hojně pokrýt listy, stonky i květy. Pro dosažení optimálních výsledků aplikujte postřik hojně každé tři noci, nejlépe za soumraku. Klíčová je důslednost, protože tato metoda vyžaduje čas, aby začala působit.
Po týdnu důsledné aplikace pravděpodobně zaznamenáte menší počet děr a po dalších sedmi dnech budou zelené housenky (i jakékoliv jiné) zcela vyhubeny. A pokud postřik čas od času zopakujete, nebudete si muset s těmito škůdci už nikdy dělat hlavu. Proti mšicím pak můžete použít třeba osvědčený postřik s pálivou paprikou, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.