Ideální dny pro výsev paprik jsou právě teď, v dubnu už je pozdě

Pojistěte si letos svou úrodu paprik jednoduše správným výsevem. Váhat však už rozhodně příliš nesmíte – nevyplatilo by se vám to.

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S tím, jak se obracejí stránky kalendáře a teplo jara začíná dráždit smysly, vědí zahradní nadšenci i zkušené hospodyňky, že je čas obrátit pozornost k jedné z nejoblíbenějších postav zahradnického světa: paprice. Je všeobecně známo, že papriky jsou teplomilné plodiny, které vyžadují trpělivost a péči – ovšem především je musíte podle webu Prima-Receptář správně zasít.

Ideální období pro výsev

Výsev semen paprik je příběhem rozmanitosti a trpělivosti. Rané odrůdy slibují sklizeň do 80 dnů po výsadbě, zatímco jejich pozdní protějšky prodlužují vaše čekání až na 150 dnů (ale opravdu to stojí za to, jak se sama každý rok přesvědčuji). Déle než do konce března se však s jejich výsevem čekat nevyplatí (naopak – čím dříve to uděláte, tím rozhodně lépe).

Jak na výsev mrkve, aby byla úroda bohatá: Přímé slunce a tvrdá zemina jsou nepřátelé

Půda a výsev

Výběr správného substrátu pro papriky se podobá výběru ideálního lůžka pro dlouhý spánek. Opravdu se vyplatí tomu věnovat pozornost. Chalupáři-Zahrádkáři například nedají dopustit na jemný kokosový substrát, s ním se výsev povede opravdu každému. Ale vyzkoušet můžete i směs kompostu a rašeliny v poměru 2:1.

Proces výsadby

Papriky se obvykle vysévají klasickou technikou, jak upozorňuje web iReceptář, a proto se jim dobře začíná v nádobách o průměru asi 10 cm a hloubce 10 až 15 cm. Každé semínko se poté zasype jemnou vrstvou zeminy a zalije vláhou. Pokud jste vše provedli správně, objeví se první mladé rostlinky už za 7 až 10 dní.

Abyste letos měli opravdu krásné a silné sazenice paprik, musíte semínka svěřit zemi v tom správném termínu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste letos měli opravdu krásné a silné sazenice paprik, musíte semínka svěřit zemi v tom správném termínu

Přechod do venkovního prostředí

A co s mladými rostlinkami dál? Při stabilních teplotách nad 15 °C se papriky mohou přibližně v polovině května podívat do svého venkovního domova. Předtím je však nezapomeňte kvalitně otužovat, aby kvůli chladným nocím neutrpěly šok. Vaší bohaté úrodě pak už rozhodně nebude stát vůbec nic v cestě.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o papriky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články