Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou mnohem rychleji

Kokosový substrát je při pěstování mladých sazenic skvělým pomocníkem. Perfektně se hodí například pro papriky.

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý, kdo někdy stanul před výzvou vypěstovat bujnou zahrádku, ví, že pěstování paprik ze sazenic je uměním plným očekávání a naděje. A nakonec samozřejmě i úžasu z úrody, která se zrodí z malých, nepatrných semínek. Příběh o tom, jak proměnit semínko papriky v zářící plod plný chuti, je příběhem lásky, péče a malého zahradnického tajemství zvaného kokosový substrát.

První krůčky k plodům snů

Představte si chladné, krátké dny končící zimy, kdy vše za okny spí, ale vaše zahradnické srdce se už nemůže dočkat jara. Je začátek, ideální čas pro výsev semínek papriky, jak zdůrazňuje portál FlóraNaZahradě. Ale než sáhnete po balíčku semínek, zastavte se u prvního rozhodujícího kroku – přípravě ideálního domova pro vaše budoucí rostlinky.

Bohatou sklizeň paprik dodá obyčejný hořčičný prášek s popelem

Bohatou sklizeň paprik v roce 2023 zařídí hořčičný prášek s popelem

Kokosový substrát: Zázrak přírody

Ve světě zahradnictví se kokosový substrát jeví jako dar z nebes. Jeho lehká a vzdušná struktura je jako stvořená pro jemné kořínky mladých paprik. Složení obsahující až 70% kokosové rašeliny zajistí, že vaše semínka budou mít dostatek prostoru pro růst, zatímco zbytek složení, bohatý na kokosová vlákna, zaručuje vynikající drenáž a prevenci proti přemokření. O tom všem informuje web TakToJeNášSvět a já s ním rozhodně souhlasím.

Tajná ingredience: Dřevěný popel

Ale ani při výsadbě se nevyplácí zahálet. „Přidání několika lžic dřevěného popela do výsadbové jamky nejen obohatí půdu o drahocenné minerály, ale také vytvoří ideální prostředí pro růst a adaptaci rostlin,“ radí zahradník Jan T. z Opočna.

Aby se vám letos předpěstování paprik opravdu vyvedlo, pak si jednoduše vezměte na pomoc kokosový substrát. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos předpěstování paprik opravdu vyvedlo, pak si jednoduše vezměte na pomoc kokosový substrát

Zalévání a sluneční světlo: Duo pro úspěch

A myslete také na to, že papriky jsou milovnicemi slunce. Ale láska k němu musí jít ruku v ruce s pravidelným a hlubokým zaléváním. Tato kombinace zajistí, že kořeny rostlin budou mít důvod růst hluboko do půdy, hledajíc ve vlhku oporu a sílu. A síla je to, co potřebujete k tomu, aby vaše papriky nejen vyrostly, ale aby byly zároveň i plné chuti a vitamínů, jak mi vždycky říkávala moje babička. Více o pěstování paprik napsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto obsáhlejším článku.

Jaké jsou vaše tipy při péči o papriky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články