Když se řekne zeleninová zahrada, vybaví si většina z nás jednodruhové záhony, vyvedené v řadách jako vojáci před kasárnami. Tak tomu však být nemusí a vlastně by ani nemělo. Mnohé rostliny se vzájemně snášejí skvěle a dokonce se i podporují. Chcete větší výnosy ze své užitkové zahrady, ale přitom nemáte místa nazbyt? Pak vsaďte na naše prověřené tipy přímo od zahradníků.
Tipy a triky pro zeleninovou zahradu
Rajče jedlé (lilek rajče, lat. Solanum lycopersicum) si skvěle rozumí s bazalkou (Ocimum). Chcete ochránit cibuli (Allium) před škůdci? Pak ji vysaďte do sousedství mrkve obecné (Daucus carota). Okurka setá (Cucumis sativus) si pak skvěle rozumí s kukuřicí (Zea), výnosy jsou pak větší a vegetační období delší. A pokud by ji napadly mšice, připravte si výluh z dřevěného popela.
A jak si usnadnit zálivku? Pamatujte si, že nejvíce vody potřebují plodiny kořenící mělce, takže kupříkladu salát (Lactuca), cuketa (Cucurbita), brukev zelná (Brassica oleracea) a její vyšlechtěné varianty (hlávková kapusta, květák, kedluben) apod. Proti běláskům se pak pojistěte výsadbou rajčat nebo měsíčku lékařského (Calendula officinalis), tito motýli jejich vůni nesnášejí.
Vše pro spokojenost ovocné zahrady
U ovocných stromů je nutné dávat si pozor na třešně (Prunus) a jabloně (Malus). Jejich kořeny si totiž navzájem konkurují, takže je od sebe vysaďte dál. O škůdce na ostružiníku maliníku (Rubus idaeus) se pak postará jarní postřik z tabáku a dřevěného popela (1:1, přes noc nechte vylouhovat ve vodě). Je možné také maliny postříkat vodou a následně směs aplikovat nasucho.
Angrešt alias srstka angrešt či meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa) je náchylný k padlí. Na jaře ho proto ošetřujte postřikem z dřevěného popela (1 kg popela, 10 litrů vody a jeden týden louhování). Pro větší účinnost přidejte lžíci tekutého mýdla.
Zaměřeno na květinovou zahradu
Květenství ostrožky (Delphinia) bude bohatší, pokud na jaře necháte ze země vyrůstat jen 3–5 nejsilnějších výhonů a zbytek nemilosrdně odstraníte. U většiny druhů se pak vyplácí zúrodnit půdu na jaře dřevěným popelem. Stačí ho zapracovat do zeminy ve vzdálenosti 20–25 centimetrů od hlavního kořene.
Další šikovné tipy pro velkou úrodu
Stroužky česneku (Allium) oddělujte z palic až těsně před výsadbou, jinak by mohly ztratit svou klíčivost. U cibule pěstované na listy pravidelně odstraňujte jejich konce, budou pak růst rychleji. A co si počít s obávanými jarními mrazíky? Mulč na záhonech předem namočte, poté rostlinám neublíží. A aby vám ptáci nevytahovali ze země čerstvě vysetý hrášek a jemu podobné, naložte ho předem do česnekového nálevu.