Vyrobte si hnojivo na jahody podle tradičního receptu našich babiček. Jahodníky budou plodit jako divé díky trošce droždí.
Bohatá úroda jahod se neobejde bez správné péče o jahodníky. To zahrnuje nejen zalévání a mulčování, ale především dostatečné hnojení. Nemusíte kvůli tomu kupovat drahá hnojiva v zahradnictví, lidovým hnojivem za hubičku je obyčejné droždí. Obsahuje totiž mnoho živin, aminokyselin a vitamínů skupiny B, které podporují růst rostlin a zvyšují úrodu. Způsobů, jak kvasinkové hnojivo na jahody vyrobit, je hned několik.
Sušené droždí jako hnojivo na jahody
Všechny postupy na výrobu hnojiva jsou velice jednoduché. První recept na jahodový životabudič je následující: v půl litru teplé vody rozmíchejte 5 g sušeného droždí a jednu polévkovou lžíci cukru. Vše dobře promíchejte a nechte po dobu 24 hodin louhovat. Hotovou směs poté rozmíchejte v 25 litrech vody. Ta může být dešťová, která je měkká a tedy pro rostliny nejlepší, nebo můžete nechat odstát vodu kohoutkovou. Jahody zalévejte ráno nebo navečer.
Způsoby na hnojivo z čerstvého droždí
Máte také dvě možnosti využití čerstvých kvasnic. Můžete jednoduše rozpustit v 10 litrech vody 100 g droždí, promíchat a nechat jeden den louhovat. Takové hnojivo již nemusíte ředit vodou. Každý keřík zalijte půl litrem směsi. Existuje ale i daleko rychlejší postup, jak vytvořit kvasinkové hnojivo na jahody: rozmíchejte půl kila kvasnic ve třech litrech teplé vody. Směs stačí nechat louhovat tři až čtyři hodiny. Před hnojením tuto směs zřeďte 25 litry vody.
Hnojivo na jahody s vitamíny
Při výrobě se nemusíte omezovat jen na samotné droždí – hnojivo na jahody můžete obohatit o další prospěšné látky. V pěti litrech vody rozpusťte jednu polévkovou lžíci sušeného droždí, 50 g cukru a 2 g kyseliny askorbové čili tabletku obyčejného vitamínu C. Nakonec přidejte trošku zeminy nebo kompostu. Ingredience promíchejte a nechte louhovat po dobu jednoho dne. Hotovou směs zřeďte před hnojením 10 litry vody. Každý jahodník zalijte jedním litrem hnojiva.