Cukr se může při správném používání ukázat jako opravdu skvělý zahradnický pomocník. Skvěle například podpoří úrodu jahod.
Jahody, lahodné klenoty zahrady, vyžadují pozornost a péči, aby odhalily svůj plný potenciál. Duben představuje kritické období jejich pěstování – je totiž třeba myslet mimo jiné i na správné hnojení, jak radí i web ZahrádkářskáPoradna.
Jak hnojit jahody cukrem
Není však třeba vždy sahat po chemických hnojivech. Naopak – skvěle vám může pomoci docela obyčejný cukr. Jahodám totiž dodá pořádnou dávku energie, kterou po zimě potřebují. A co si připravit k ruce?
- 1 polévkovou lžíci droždí
- 1 polévkovou lžíci cukru
- 1 kg hnoje
Rozpusťte droždí a cukr v 10 litrech vody a přidejte hnůj. Dobře promíchejte a směs nechte na teplém místě 3 až 5 dní za občasného míchání uzrát. Po uplynutí této doby kvašení ji sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:10. Teď už stačí toto hnojivo aplikovat jako zálivku, jen se snažte nelít ho příliš na listy – mohou se vám na nich udělat skvrny jako mě.
Proč hnojení cukrem funguje
Kouzlo hnojení cukrem spočívá v jeho jednoduchosti a účinnosti. „Cukr při rozkladu v půdě podporuje prospěšnou mikrobiální činnost, která následně zlepšuje vstřebávání živin. Kromě toho kvasnicová složka působí jako stimulátor růstu, čímž zlepšuje vývoj kořenů a vitalitu rostlin. Tyto prvky společně vytvářejí prostředí, ve kterém jahody nejen rostou, ale i prospívají,“ radí zahradník Milan M. ze Lhoty pod Libčany, který na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal třeba i návod na hnojení růží. A jaké jsou hlavní výhody tohoto hnojení pro jahody?
- Lepší růst: Směs cukru, kvasnic a hnojiva urychluje růst a zajišťuje, že rostliny jahodníku budou silné a připravené poskytnout bohatou úrodu.
- Odolnost vůči chorobám: Cukr posiluje imunitní systém rostlin, takže jsou méně náchylné k běžným chorobám, což je pro jahody velmi cenné, jak uvádí například web RadímeJak.
- Zvýšená produktivita: Zdravé a silné rostliny plodí více, což vede k větší úrodě lahodných jahod.
A pokud byste chtěli svému jahodovému poli prospět ještě více, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři slepičí trus, bohatý na dusík, fosfor a draslík. Jde o léty prověřený recept, který rozhodně nezklame.