Jahody přežijí celou zimu, pomůže jim v tom obyčejná sláma

Stará dobrá sláma poskytuje jednu z nejlepších izolací vůbec (ne nadarmo se z ní třeba staví domy) – a díky tomu ochrání i vaše jahody.

Zazimování jahod slámou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ještě, než nastanou kuté mrazy, je třeba řádně zazimovat jahody, aby i napřesrok rodily pravdu v plně parádě. Porozumění tomu, jak a co použít k zimní ochraně, je pro dobré zdraví těchto poměrně odolných rostlin zásadní. Perfektní je například sláma, rákos nebo smrkové jehličí. Zvolený materiál musí být čistý a bez známek napadení houbami.

Čím ochránit jahody před zimou

Smrkové jehličí napomáhá okyselování půdy a poskytuje ochranu proti hlodavcům. Pod větvemi a sněhem se vytvoří vzduchová vrstva, která usnadní jahodovým keřům přezimování. Někteří zahrádkáři vyplňují mezery mezi řádky rákosem a samotné jahody zakrývají slámou. Ta se pro zimní ochranu osvědčuje mnohem lépe než rákos, i když může přitahovat myši.

Pokud tedy bydlíte v oblasti s jejich častým výskytem, zamulčujte jahody raději pilinami nebo je překryjte netkanou textilií. V jakémkoliv jiném případě je však sláma absolutně perfektní – perfektně izoluje, jen tak něco ji neodfoukne a jak bonus ji na jaře odstraníte. A kdy ji aplikovat? Zimní přikrývání by mělo začít, jakmile se přes den na zahrádce drží stabilní záporná teplota. Dříve to nemá cenu, svým jahodám byste spíše ublížili.

Dostatečná zálivka je zásadní

Pravidelná zálivka je nezbytná až do nástupu prvních mrazů, jinak mohou rostliny uschnout, píše web Dům a Zahrada. V případech teplé a suché zimy je zalévání nezbytné i během ní. A myslete také na to, že jahodám se daří v teple, proto se jeho zajištění během chladných zim stává klíčovým. „Pokud vaše jahody v minulosti trpěly mrazy, pak je doporučuji pěstovat na černé netkané textilii a na zimu je opravdu důkladně zamulčovat třeba slámou nebo smrkovými větvičkami,“ píše čtenářka Věra J. z Rožmitálu pod Třemšínem.

Bezúdržbový jahodový záhon: Připravte si pár PET lahví a kousek netkané textilie. Sklidíte až 45 kg jahod z 1 m² takřka bez práce

Jak se postarat o převislé jahody

V posledních letech se na našich zahradách těší oblibě i převislé jahody. Mnoho lidí je pěstuje jako jednoleté, ale to je škoda. Pokud se řádně zazimují, vydrží bez potíží až do jara, jak informuje web iReceptář. Mně se během podzimu osvědčilo přenést závěsné květináče na zahradní záhony a ošetřit je podobně jako klasické jahody.

Aby se vašim jahodám během příští sezóny dařilo opravdu perfektně musíte je právě teď správně vysadit – vyvarujte se nejčastějších chyb iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vaše jahodníky letos přežily úplně bezproblémově, musíte jim v tom správně pomoci – například navrstvením izolující slámy

Na jaře však odstraňuji mulč až ve chvíli, kdy začnou trsy růst, a poté je přesadím do čerstvé půdy v květináčích. A nezapomeňte také na vhodné prořezávání u starších rostlin, o tom Chalupáři-Zahrádkáři informovali již dříve. Proti škůdcům pak podle naší redaktorky Marcely Libušné skvěle funguje hořčičný prášek. Je levný, přírodní a jeho aplikace snadná.

Zazimování jahodníků na záhonu i v truhlíku – krok za krokem

Jak se o své jahody během zimy staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články