Půl litru zálivky z droždí pod každý jahodový keřík a krásná úroda je zaručena

Správným hnojením můžete zvětšit úrodu jahod. Dodejte rostlinám pořádnou dávku potřebných živin a nastartujte po zimě jejich růst.

Jahody v ruce i Zdroj fotografie: Sujit Kumar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jahody jsou jedním z největších hitů léta. Každý mlsný jazýček se po celý rok těší, až si bude moci tyto červené sladké plody vychutnat. Abyste svou budoucí úrodu ještě znásobili, dopřejte svým jahodám tu nejlepší péči. Vhodnými podmínkami, dodržováním pár jednoduchých pravidel a správným hnojením podpoříte jejich růst, kvetení a tvorbu plodů. Vaše sklizeň tak bude bohatá a opravdu lahodná.

Využijte k hnojení kvasnice

Nemusíte kupovat drahá hnojiva a speciální směsi, abyste jahody na jaře vyživili. Vhodné ekonomické a ekologické řešení máte na dosah ruky. Za pár korun si můžete vyrobit účinné hnojivo z kostky droždí. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a podpořte růst a imunitu rostlin pomocí kvasnic. 

Výhody hnojiva z droždí

Tento speciální nálev umožní rostlinám snazší zakořeňování a urychlí jejich růst. Díky výživě rostlina vyvine více květů, ze kterých se posléze urodí více plodů. Zlepšíte také celkovou odolnost rostlin vůči chorobám nebo hmyzu. Kvasnice obsahují bílkoviny, aminokyseliny, uhlovodík, sloučeniny dusíku, draslíku a fosforu a mnoho dalších prvků. Pomocí nich můžete také snadno vylepšit strukturu půdy.

Maximálně sladkou úrodu jahod zajistí správně použitá kyselina boritá iZdroj fotografie: Depositphotos

Droždím však nenahradíte komplexní hnojiva, která jahody v průběhu růstu nutně potřebují. Kvasnice podporují činnost mikroorganismů při zpracovávání živin obsažených v půdě a pro rostlinu je mnohem snazší tyto látky vstřebat a zpracovat. Touto směsí můžete zlepšit vlastnosti půdy a vytvořit pro jahody úrodnější prostředí.

Kdy hnojit kvasnicemi

První zálivku tímto hnojivem můžete aplikovat ve chvíli, když roztaje poslední sníh a půda se dostatečně prohřeje. Měli byste to stihnout ještě předtím, než listy začnou pořádně růst. V průběhu roku je doporučováno kvasnice do půdy doplnit celkem třikrát. Aby mohly po aplikaci správně pracovat, je potřeba, aby venkovní teplota dosahovala minimálně 10 °C. Po této zálivce byste měli půdu obohatit o draslík a vápník.

Jak použít droždí na jahodový záhon

Pro výrobu této speciální směsi smíchejte droždí s teplou vodou v poměru 2 dkg droždí na 1 kyblík vody (5 litrů). 1 – 2 dny nechte směs odstát na tmavém a teplém místě a následně nařeďte s vodou v poměru 1:15. Výsledným množstvím lze přihnojit až 300 sazenic. Rostliny zalévejte nejlépe z konve bez sítka, které by mohlo kvasnice zadržet uvnitř.

Na jaře můžete tento nálev aplikovat přímo ke kořenům sazenic, později lze směs pomocí rozprašovače nanést na listy jahod. Během doby kvetení a růstu plodů toto hnojivo nepoužívejte. Opět si tuto směs vyrobte, jakmile skončí sezona plodů, aby mohly rostliny vytvořit silnější kořeny a v dalším roce i větší a odolnější pupeny.

Pomocí těchto triků si vypěstujete bohatou úrodu jahod

Čím hnojíte jahody na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články